Zicht op Zutphen. De Hovenaren keken en kijken tegen een stad aan die echt aan de andere kant van het water ligt. te delen een nader te bepalen subsidie te verstrekken". De voorwaarden waren als volgt: alleen werkloze hoofden van gezin nen en kostwinners (één per gezin) mogen te werk worden gesteld; zoveel mogelijk moet in accoord ge werkt worden, zodat bij flink werken 32 cent per uur kan worden ver diend; bij verzuim wegens regen mogen de eerste 3 uren niet worden uitbetaald, de volgende uren slechts 26 cent per uur; de premie ziektewet moet voor een vierde deel op de arbeiders worden verhaald. In de gemeenteraadsvergadering van 20 november 1934 werd de gemeenteraad gevraagd accoord te gaan met een eer ste krediet van 150.000 gulden. Het raadslid G. van Dongen (communist) diende nog een amendement in waarin gevraagd werd een garantieloon van 20 gulden per week vast te stellen bij een 45-urige werkweek. Het amendement werd verworpen, de gemeenteraad ver leende het krediet en de werkzaamhe den konden een aanvang nemen. De werkloosheid bleef toenemen met als hoogtepunt - eind 1 935 - een kleine 900 personen. Daarna nam het aantal werklozen langzaam af, maar eind 1939 waren het er nog 545. 's Zomers was het aantal veel lager. Een tweede en een derde krediet werd vers trekt. Op 1 oktober 1938 eindigden de declaraties en werd het Sprabanen-pro- ject beëindigd. Hoeveel de totale kosten hebben bedragen is niet bekend, omdat alleen de kosten per jaar van alle pro jecten samen genoteerd werden. Wat deed men nu precies: eerst werden er zogenaamde veldsporen aangelegd waarlangs de kiepkarren vervoerd kon den worden, die waren nodig om het zand dat werd afgegraven van de hoge grond te transporteren naar de lagere gronden. Bestaande doornenheggen en knotwilgen werden gerooid. Voordat 83

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 11