om zo te profiteren van de lage waters tanden. Bij hoog water konden er geen werkzaamheden worden uitgevoerd. De totale grootte was 84 ha. (uitgezon derd een stukje dat eigendom was van de Staatsspoorwegen) bestaande uit 32,5 ha. kleigronden van prima kwali teit en een hoog humus gehalte, 43 ha. drassige strooisel- en rietgronden en slechte hooilanden, 8,5 ha bouwgron den ten noordoosten van de spoorweg. De hoogteligging van de gronden was zeer ongelijk, het verschil was wel 2 meter. De gronden die beneden peil (5,65 m.) lagen brachten door een over maat van water slechte grassen voort en er ontstonden biezen en russen. De pachtopbrengsten waren zeer ge ring, 5 gulden per ha. Door deze gron den op te hogen, zouden het goede hooi- en weilanden worden. Kortom op hoging en dus verbetering van deze gronden was zeer urgent en in die tijd van grote werkloosheid een mooi object voor werkverschaffing. In de brief aan de minister van Sociale Zaken van september 1934 werden de kosten (inclusief bemesten en inzaaien) geschat op 370.000 gulden, waaraan het Rijk 30% zou moeten bijdragen en de gemeente Zutphen de overige 70%. Het overgrote deel van de kosten be stond uit lonen en sociale lasten, waar onder de vroeger zeer bekende renteze gels. Dit plan werd opgezet in samenwerking met de Nederlandse Heidemaatschappij (het huidige Arcadis). De Landerijencommissie van de ge meenteraad van Zutphen constateerde dat in de toekomst de meeropbrengst van de slechte gronden 2.600 gulden zou bedragen en een ploeg van 200 ar beiders zou hiermee 160 weken "nutti gen arbeid" kunnen verrichten, n oktober 1 934 waren er in Zutphen 411 gehuwden en/of kostwinners werk- oos, waarvan 260 werkzaam in van rijks wege gesubsidieerde projecten. Mocht de werkloosheid afnemen dan zou niet tot uitvoering van het plan worden overgegaan. De Heidemaatschappij had de dagelijkse leiding bij de uitvoering. Het ministerie van Sociale Zaken deelde in een brief van 8 november 1934 mee: "dat het ministerie de eer heeft U mede Kaart van de Hoven. Op deze veldnamen kaart vindt u de Sprabanen bovenin. De kaart is van ca. 1910 82 3-i V y V 11 'V- A't r - v

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 10