tuin was toen weg, maar het ideaal bleef. Op de plek van de bijzondere tuin is later de Leeuwerikweide gebouwd. De tuin strekte zich uit tot het huidige Berkelpa- viljoen en wie nu door het parkje loopt, langs 's-Heerensteen richting Leeuwerik laan, komt nog een enkele uitheemse boom tegen. Die is - bijna zeker - van Emiel Wüstefeld geweest! Eerst een stadspark Na de Tweede Wereldoorlog gaf Emiel Wüstefeld mede de aanzet tot de op richting van een vogelpark in Zutphen. Niet meer op eigen terrein, maar op een gebied waar hij vrijwel dagelijks tegen aan keek: het vroegere cavallerieterrein. Achter de Spanjaardspoort moest het hele terrein tot aan de Groote Gracht worden ingericht als vogelpark. Een plek in de stad die nog veel oudere Zutphenaren zich herinneren als oefen- veld van de cavallerie. Die oefende hier door met paarden het water over te ste ken. De oorlog had hieraan een einde gemaakt, ook aan de gebouwen, het was een grote puinhoop. Op die puin werd zwarte grond gestort en zo kreeg Zutphen een nieuwe bezienswaardig heid: een stadspark. Cadeau voor de burgemeester Wüstefeld had al snel gezien dat zijn vo gelpark daar moest komen. Er moest geld worden ingezameld om het te realiseren, hokken, afrastering, struiken, bloemen. Het vogelpark kwam er. De aanleiding was een heel bijzondere. Die had te maken met het vertrek van burgemeester De Jonge en de opening van het nieuwe station in 1952. Het werkcomité, ontstaan na de opening van het nieuwe stationsgebouw, voortge komen uit het comité 'Zutphens Knoop punt', schrijft in een brief aan de ge meente Zutphen (30 juni 1952) dat men "het gemeentelijk park bij de grote Gracht aantrekkelijker" wil maken door het in te richten als Vogelpark4. De bur gemeester heeft, bij gelegenheid van de opening van het stationsgebouw al enkele watervogels in ontvangst mogen nemen, "waarmede officieel een begin met de uitvoering van dit plan werd gemaakt". Het werkcomité had binnen de kortste keren gezorgd voor financiën en "een le vende bijdrage" van de burgerij. Vol trots schrijft het werkcomité, dat on- u tv i 53 n

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 7