fruitbomen en exotische vogelsoorten en bijzondere kippen. Uit alles bleek dat Emiel een verwoed 'verzamelaar' was. Zijn appelbomen werden echter jaarlijks geplunderd; daar kon hij weinig tegen doen. De tuin is allang verdwenen. Op die plek staat nu het hoofdgebouw van de Leeuwerikweide. De padvinderij De padvinderij deed vroeger nogal mili tair aan. De jongens en meisjes gingen gekleed in een uniform. Achterliggende gedachte was dat iedereen zo gelijk was. Hun leider was geen meneer, maar een hopman of een vaandrig. Een padvinder leerde met het kompas om te gaan, een vuurtje te stoken, sporen te zoeken en te vinden. Het is jammer dat op geen enkele wijze te achterhalen viel wanneer Emiel Wüste- feld de padvinderij in Zutphen heeft op gericht. Van meet af aan was er grote be langstelling voor. De jongens kwamen elke week bij elkaar, 's Zomers kampeer den ze vaak in tenten op de Gorsselse Heide. Half Zutphen kwam dan een kijkje nemen, zo vertellen de ouderen, die het meestal alleen van horen zeggen hebben. De enige manier waarop Wüste- feld de jongens bij elkaar kon houden was door het ondernemen van juist dit soort activiteiten. Kattenkwaad uithalen was er niet bij. Hij duldde het niet. Wat hij zei, moest gebeuren! De hopman zal beslist autoritair geweest zijn, maar van hém pikten de jongens het. "Ze liepen met hem weg". Hij was de motor van de Zutphense padvinderij. Alles wat hij deed voor de padvinderij, deed hij met grote inzet. Daarbij ging hij verder dan diezelfde padvinderij. Hij deinsde er niet voor terug voor de jon gens te knokken wanneer ze op zoek wa ren naar werk. Her en der had hij z'n contacten en door die connecties goed te gebruiken wist hij menigeen een baan(tje) te bezorgen. Wüstefeld wist feilloos hoe je moest netwerken. Hij was streng en had z'n eigen ideeën en idealen. Zeker als het ging om 'zijn' jon gens. Zijn ideeën en idealen moesten worden uitgevoerd. De voornaamste re den om zijn padvinderij niet aan te slui ten bij de landelijke organisatie, was ge legen in het feit dat zijn idealen moesten worden gerealiseerd. Hij wilde een zelf- "Vj I 51

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 5