woonde toen op Coehoornsingel 64; daar bleef hij geruime tijd wonen, maar in ja nuari 1938 verhuisde hij naar Nieuwstad 87 (85a). Daar is hij tot aan zijn dood op 13 februari 1972 gebleven. Hij is de rest van zijn leven weduwnaar gebleven. Het is opmerkelijk dat velen in Zutphen nooit geweten hebben van zijn huwelijk. De algemene gedachte was (is) dat hij vrijgezel is gebleven. Zijn stiefdochter, Elisabeth Maria Leo- narda Sophia L'Eciuse emigreerde in fe bruari 1925 naar het Canadese Winne- peg. De hoedenzaak De naam Wüstefeld was in Zutphen vooral bekend vanwege de hoedenzaak in de Beukerstraat van de twee zusters van de hopman. Over deze zusters deden diverse verhalen de ronde. Zo zouden de dames altijd wat kriegel zijn wanneer ze merkten, dat in de kerk - bedoeld wordt de Sint Janskerk - vrouwen kwamen die geen hoed droegen. Dat vonden ze niet gepast. Als dame hoorde je een hoed te dragen, zeker als je naar de kerk ging. De winkel werd door Emiel en zijn beide zusters gerund. De familie had, behalve de hoedenzaak in de Beukerstraat ook een groothandel in hoeden. Met de win kel bemoeide Emiel zich duidelijk minder dan zijn twee zusters. De dames, beiden ongetrouwd, deden dat, de groothandel was voor Emiel. Hij was uiteraard veel op pad, zij het dat hij niet meer zo ver weg ging. Maar zijn sporen leidden tot in Zeeland en Lim burg. Hopman Wüstefeld Wie de naam Wüstefeld in Zutphen laat vallen, kan rekenen op de volgende reac tie: "Je bedoelt zeker hopman Wüstefeld" of kortweg "de hopman". Het laat overduidelijk zien dat de naam van deze man verbonden is geweest met de padvinderij in Zutphen. Wüstefeld groeide op in de tijd dat de padvinderij overal begon op te bloeien. Gesticht door de Engelse Lord Baden Powel, werden diens ideeën gekoesterd door Emiel Wüs tefeld. Hij vond dat er in Zutphen iets concreets gedaan moest worden voor en met de jongens en meisjes. Los van elke organisatie bood hij ze gele genheid padvind(st)er te worden als ze een bepaalde leeftijd hadden bereikt. Voor het oprichten van een padvinderij waren natuurlijk meer argumenten aan te voeren. Eén ervan was het van de straat houden van kinderen. Een motief dat nog steeds gehoord wordt om hetzelfde te be reiken. Een tweede doelstelling was de kinderen vertrouwd te maken met de natuur, als ze dat al niet waren. Een derde argument lag in de opvoedkun dige sfeer: probeer de kinderen op te voe den tot eerlijke, trouwe en hulpvaardige mensen in de maatschappij. Daar heeft iedereen straks profijt van. Wüstefeld was zelf sterk gericht op het tweede en derde argument toen hij zich met scouting (het woord moest nog wor den uitgevonden) ging bezighouden. Hij was de initiatiefnemer en "dus" ook degene die de leiding had. Hij woonde toen al op de Nieuwstad en had aan de Leeuweriklaan een prachtige tuin, met 50

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 4