Jaap C. Riemens In één van de fotoboeken Zutphen in oude ansichten7 is een afbeelding te vinden van een beroemde Zutphense padvinderhopman Wüstefeld. Deze foto heeft geleid tot het schrijven van dit artikel. Gaandeweg werd het schrijven een zoeken naar meer gegevens over deze manover zijn rol in de samenlevingover zijn ambities. Het is een boeiend verhaal geworden. Wie het tijdsbestek in ogenschouw neemt merkt dat alle hot items van de Zutphense samenleving van vroeger en kort geleden aan de orde komen. Hoe zei men dat vroeger ook al weer: Y histoire se repête? Inleiding De naam Emiel Wüstefeld is onlosmake lijk verbonden met tenminste een paar Zutphense en landelijke aangelegenhe den: de oprichting van de padvinderij in Zutphen en de komst van het Vogelpark. Daarnaast is er uit de verhalen van men sen en uit de archieven die ter beschik king stonden om het speurwerk tot een succes te maken, ook een andere Wüste feld tevoorschijn gekomen. Gaandeweg kwamen meer zaken boven tafel die te maken hebben gehad met deze wonder baarlijke en tegelijk wat mysterieuze man. Ze komen in de loop van dit ver haal aan de orde. Wie was Wüstefeld Heinrich Carl Emiel Wüstefeld werd gebo ren op 28 oktober 1881 te Zutphen. Hij was de tweede zoon van Philipp Wüs tefeld en Catharina Wüstefeld. Beiden droegen dezelfde familienaam zonder dat bekend is of er sprake is van een familie relatie; beiden kwamen uit Belhausen (Hannover). Het gezin behoorde tot de Rooms-katholieke Parochie te Zutphen. Aanvankelijk woonde het gezin in de Pe likaanstraat, later in de Beukerstraat. Het gezin waarin Emiel opgroeide, bestond in 1890 uit acht kinderen: vijf jongens en drie meisjes. Het was een druk gezin, niet alleen door het grote aantal kinderen, maar ook omdat daarnaast nog familiele den inwoonden evenals modistes. Vader Wüstefeld handelde in modeartikelen en dreef in de Beukerstraat een heuse winkel met personeel. Een jongere broer van Emiel, Hugo Hend rik Philips woonde later ook in Zutphen. Deze was koopman in modeartikelen. Dit gezin woonde op Coehoornsingel 30 en later op Deventerweg 44. Zoon Emiel werd handelsreiziger en trok het land in. Na het overlijden van zijn va der op 1 maart 1911 kwam hij terug naar Zutphen en vestigde zich hier. Hij nam de zaak van zijn vader over en grossierde in modeartikelen, zoals in het bevolkings register staat. Daarvóór, van januari 1908 tot maart 1909, was hij in Calgary geweest. Emiel maakte tot die tijd graag verre reizen. Kort na zijn terugkeer trouwde hij op 20 januari 1913 in het Zeeuwse Axel met Jo hanna Catharina Mahu2. Het huwelijk was van korte duur; op 23 september 1914 stierf zijn vrouw. Het echtpaar 49 Een eigenzinnig padvinder en het Vogel park. Over het leven van Emiel Wüstefeld

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 3