orkest, waarin hij figureerde als violist. Een van zijn leermeesters op dit instru ment wist daarover te vertellen dat hij een zeer emotioneel vibrato had: "Als Anton een mooie toon had gevondenhield hij hem altijd extra lang aanwaardoor hij achterop raakte en zo het hele stuk liet mislukken. Over zijn studiekeuze heeft IJsseling zelf ooit "Mijn maatschappelijk leven is bepaald door mijn broer in Nederlands Oost - In- dië. Ik wilde daar ook naar toe. Maar mijn moeder vond het niet prettig en daarom ben ik gaan studeren. Ik koos biologie door mijn grote belang stelling voor de natuur en ook omdat je er twee kanten mee uitkunt: research en na tuur. Ik heb voor het onderwijs gekozen. In 1928 solliciteerde ik aan het Christelijk Lyceum in Almelo en werd er nog aange nomen ook. In deze stad werden uit zijn huwelijk met Ruth Deborah Voskuil drie kinderen gebo ren, een dochter Joke en twee zonen: Paul Cornelis en Melchior Diederik. IJsseling sloot ook daar zijn studie af in 1930 toen hij promoveerde op een studie over de ademhaling van de wijngaardslak, geschreven in de Duitse taal bij de grond legger van de vergelijkende fysiologie in Nederland, prof. dr. Hermann J. Jordan. De ooit zo begeerde wapenrok heeft IJsse ling evenwel nooit gedragen; hij had broe- derdienst en bovendien maakten de erva ringen van de 1e wereldoorlog hem tot pacifist. Die ideologie werd later door het gebeurde in Duitsland tijdens het Hitier- regime enigszins bijgesteld: "In geweld zie ik geen middel tot vrede. Ik ben misschien een romantisch idealist, maar het risico is, dat je idealen niet altijd kunt bereiken. Ook de Apeldoornse jeugd heeft hij nog enige jaren onderwezen, alvorens hij sol liciteerde naar het rectoraat van het Christelijk Lyceum te Zutphen. Naar Zutphen Op 1 september 1947 werd dr. IJsseling, hij was de laatste sollicitant, in die functie aangesteld en daarbij nam hij de taak op zich om - van het zich door de oorlogs handelingen zwaar gehavende gebouw van het Christelijk Lyceum weer een volwaardige school te maken. Hoewel dr. IJsseling zich ook op maat schappelijk terrein bewoog, o.a. als lid van de reclasseringscommissie van de jeugdgevangenis en als provisor van het Oude en Nieuwe Gasthuis en als ouder- ing van de Hervormde Gemeente, moe ten we hem in de eerste plaats zien als een "schoolleider" die de gave had stu ring te geven aan een groot corps van le raren en medewerkers van het latere Baudartius College. Zijn pedagogische kwaliteiten daarbij zijn van onmiskenbaar belang geweest voor de ontwikkeling en de sfeer in deze school, waar in de jaren vijftig de eerste Papoea's, die in Nederland middelbaar onderwijs gingen volgen, heel bewust werden geplaatst. Hij trad aan toen het nog mogelijk was voor een rector om al zijn leerlingen bij naam te kennen, en dat hield hij vol tot aan zijn vertrek! Dat vond in 1969 plaats in het toenmalige schoolgebouw aan de Isendoornstraat, waarvan hij de "bouw- rector" was. Tot dat ogenblik kon men hem dagelijks vinden in de hal bij het be gin van de lessen. Sigaar De door hem zo geliefde sigaar was ook daar zijn metgezel, zoals zijn kamer niet zelden blauw stond van de walm: dat kon nog in die tijd! Zelfs voor een bioloog die zich speciaal met ademhaling had bezig gehouden! Hij was daarbij een gastro noom, een epicurist die zich de gaven van de Bourgondische tafel gaarne liet 60 rt

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 14