Jan Nieland In ons bestaan is bekendheid een relatief begrip. Bekendheid - en zeker de plaatse lijke- is vergankelijk, zoals ook het leven vergankelijk is. Vergankelijkheid is het onlosmakelijke schaduwbeeld zelfs, van die bekendheid. Zij lost op met het voort schrijden van de tijd en het vervliegen van herinneringen bij tijdgenoten. Nog steeds is bekend - en zeker in Zutphen - dr. Marius Anton IJsseling, wiens studieboeken jarenlang een plaats vonden in de Nederlandse schooltassen. De combinatie van een grote sociale in telligentie, een ruime didactische ervaring alsmede kennis en kundigheid kwalifi ceerde hem bovendien als docent didac tiek aan de Vrije Universiteit te Amster dam. Nochtans, IJsseling was geen echte Zutphenaar; hij verbleef hier slechts 22 jaar. Toch was zijn betekenis voor de Zutphense gemeenschap groot. Dienten gevolge werd hij in 1961 koninklijk on derscheiden en ontving hij op 16 juni 1969 de erepenning van de stad Zutphen voor veel en goed werk in het belang van de Zutphense gemeenschap. Hoewel tussen 1950 en 1970 nagenoeg iedere medeburger hem kende - hij trad hier zelfs enkele jaren op als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand - blijkt ook hier hoezeer alle roem ver bleekt, want zelfs de "wapenfeiten" van de gevierde mens, die met onderscheidin gen is begiftigd, boeten in aan glans na jaren. Zo ook is het in feite dr. Marius Anton IJs seling vergaan. Zijn geboortehuis was de pastorie in het Friese Makkum, waar hij op 29 februari 1904 ter wereld kwam. Zes jaar later werd zijn vader beroepen in Loenen aan de Vecht, waar de domineeszoon het klassieke leven leidde van de "Hollandse jongen" met de bekende kwajongensstre ken, in sterke verbondenheid met de na tuur. Als gymnasiast had hij zijn dromen voor de toekomst, daarbij zag hij zich dan als officier. Het beeld van deze "stoere man nen", die - tijdens de 1 e wereldoorlog - ingekwartierd werden in het naburige Nieuwersluis moet daarbij een rol heb ben gespeeld. Maar vader IJsseling was minder enthousiast en het ging niet door. u',5 hl A A 7 A Student Op 18-jarige leeftijd werd hij student in de biologie aan de Utrechtse universiteit, maar behield daar de banden met zijn voetbalclub, evenals zijn contacten met de Loenense Literaire Club en het plaatselijke 59 it 1 u k r Rector dr. A.M. IJsseling: "Dienen van wie aan je zorgen zijn toevertrouwd" I

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 13