Het plantsoenwerk wordt verricht in het kader van de werkvoorziening voor werkloze handarbeiders. Van het rijk kan 90% vergoed worden; de overige 10% wordt ten laste gebracht van de Dienst voor Sociale Zaken. Wiegelende eenden en waggelende ganzen Een tweede protestgroep was gegroe peerd rond mr. H.V. Hogerzeil, wonend aan de Burg. Dijckmeesterweg. Uit zijn rekest citeer ik ter illustratie: De inhoud van het requestwaarmede enkele inwoners zich tot Uw College hebben gewend in verband met het een den- en ganzen park aan de Groote Gracht is mij niet bekend [hij bedoelt de groep-Van Lier; JCR]. Ik meendat het grootendeels uitgaat van de overlast welke dit gevogelte aan de buurtbewo ners geeft. Ik moet opmerkendat ik zelf recht tegen over de plaats woonwaar nu deze vo gels rondloopen en rondzwemmen zoodat ik van het gesnater uit de eerste hand geniet; vooral de gansen maken het bonthetgeen niemand verwondertdie zich herinnert hoe zij eens den aanval op het Capitool verrieden Hogerzeil wordt geërgerd door de scha mele schuurtjes en opzichtige tonnetjes, door palen en gaas. "Bij herhaling zie ik, dat het publiek - en dat niet alleen jonge ren maar ook ouderen - van die wiege lende eenden en waggelende ganzen ge niet. Het is ook wel aardig, maar mooi is het bepaald niet." Wat hij wil is duidelijk: verplaats alles naar een ander stuk van de Groote Gracht. Het circus Het probleem dat voor de gemeente res teert, is echter het circus, en niet de de finitieve plaats van de watervogels. De Bouwcommissie van de gemeente buigt zich eveneens over het probleem. Die ziet meer mogelijkheden voor een cir cus ten zuidoosten van het gymnastiek lokaal en van de badinrichting aan de Isendoornstraat. De gemeente zou een strook grond moeten kopen van het Rooms-katholiek Kerkbestuur om die straat te verbreden. De gemeente gaat serieus op zoek naar een andere locatie voor het circus. Het Spanjaardsveld wordt immers gemeente- ijk plantsoen. Vier locaties komen in aanmerking: het 's-Gravenhof, de Hout wal, het Stationsplein en de Berkel- weide. Men komt uit bij hetzelfde ad vies van de Bouwcommissie: de grootste circustent van Nederland (30x55m) kan staan op het terrein tussen het badhuis en het Sarepta-hofje. De raad stemt op 2 maart 1953 in met het plan tot het aanleggen van een plant soen op het Spanjaardsveld en aan de Louisesingel (de huidige Isendoornstraat). Acties Zutphen en de Wilhelmina fon te in De Stichting Acties Zutphen is één van de geesteskinderen van Emiel Wüstefeld geweest. De eerste bijeenkomsten van deze stichting werden bij hem thuis ge houden. Een clubje van respectabele notabelen uit de Zutphense samenleving verzamelde zich doorgaans om een uur of vijf op de Nieuwstad. Veel ideeën werden hier op de rails gezet. Het Vo gelpark was er één van, maar ook het oprichten van Stichting Acties Zutphen, de aanleg van het AMITO-terrein, en nog enkele. Zodra iets goed liep, trok Emiel Wüste feld zich terug. Op vergaderingen bui tenshuis liet hij zich nooit zien. Hij had wel zijn contacten, wist hoe hij ermee moest omgaan. De Wilhelminafontein kreeg een ere plaats in het Vogelpark. Ook dat was een initiatief van Emiel Wüstefeld. Mis schien niet het meest handige idee van het comité, want "vandalen" braken binnen de kortste keren de fontein af. De fontein werd gedemonteerd en be landde in een werf van de dienst Ge meentereiniging. In de jaren tachtig van de vorige eeuw werd de fontein "her ontdekt". Een nieuwe stichting werd op- 56

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 10