rick Peterss, vervolgens de moeder van deze Derrick, maar "alsoe sij nyet bij der bant" was, mocht haar recht tijdelijk niet uitgeoefend worden. In 1573 overkwam Sophia Goltstein hetzelfde, "want sij yets buyten wont", maar in 1581 werd ze weer toegelaten, "soe sij verwont is". Militairen die voor hun functie buiten Zutphen waren, mochten in 1630 het waarrecht wel uitoefenen maar vanaf 1635 niet meer. Alleen gedelegeerden naar provincies en het rijk kregen toestemming gebruik te maken van hun waarrecht, al waren ze buiten de stad. Opgebrand De jaarlijkse kosten van het uitoefenen van een waar bestonden uit geld voor de weidegreven, het opbrandingsgeld (de opbranding gebeurde in aanwezigheid van de burgemeesters, de zgn. opperwei- degreven), de verponding en soms iets extra's, bijvoorbeeld wanneer dijkgeld betaald moest worden of in verband met het bloten van de weiden. De opbrandingsdag, meestal in de eerste helft van de maand mei, was een feestdag. Er werd gegeten en gedronken. De orga nisatie van die dag was in handen van de grofsmid die zich met het opbranden be zighield. In latere jaren werd de maaltijd vervangen door een soort ontbijt op het stadhuis met gebak, kievitseieren en mor gendranken. Het wordt niet echt duidelijk wie wel en wie niet aan dit festijn moch ten deelnemen. Het ging, dat blijkt in ie der geval wel, om een selecte groep. Dit gebruik werd in 1840 afgeschaft. Noten 1 De naam Hoge West vinden we nog terug op 19e-eeuwse stadsplattegronden. Tot in de 20e eeuw is de benaming in gebruik, wat bijvoorbeeld blijkt uit de benaming Bestemmingsplan Hoge West. 2 L.A.J.W. Sloet, De waarrechten der Stads weiden te Zutfen, is voorzover ik heb kun nen nagaan de enige publicatie over het waarrecht. 3 In de tekst als volgt geformuleerd: Neme die vrouwe eenen anderen man. Is dit emancipatie anno 1325?!? 4 Zo is men natuurlijk al gauw van een grote groep armlastigen af. 5 De hang is de ketting waaraan de ketel bo ven het vuur hangt. 6 Hendrik ter Kalffzeler komt eerst voor op de Nieuwstad, later in de Barlheze. 7 Pater Marcellus overlijdt in 1589 en pater Nicolaas Mackinck in 1593. 8 In 1606 worden slechts 98 waren uitgeoe fend. 9 Ghese den Witten betaalt 8 lb, "die sij toegaf tot oeren ware want sij enen man nam". Dat 'toegeven' laat zien dat zij eerst als alleenstaande al 8 Ib betaald heeft. Bronnen L.A.J.W. Sloet, "De waarrechten der Stadswei den te Zutfen" in: Verslagen en Mededee- lingen der Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oude vaderlandsche recht, jr 1885. Inventaris van het Oud-Archief der gemeente Zutphen, Utrecht 1941, inv.nrs. 1466 1470 (waarboeken) en 1471-1475 (op branden) Onduidelijkheden Veel vragen blijven nog onbeantwoord. Het vee graasde en verbleef op de stads weiden onder de hoede van de stadswei- demeester. Maar hoe ging het met het melken, bij hoog water, bij droogte, bij ziekte onder het vee? Hoe ging dat op branden nu in z'n werk? Elk jaar een ander teken? In de waarboeken staat een keer dat een kleine groep runderen het verkeerde merk had gekregen! 29

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 7