de heer Wonnink. Waarschijnlijk hebben we hier te doen met een feestcommissie of buurtcommissie. Uit de verhalen uit de krant is wel duidelijk geworden, dat Age de Vries de eerste kwart van de twintigste eeuw een belangrijke (feest)rol gespeeld heeft in de Barlheze. Het café van Age de Vries op de hoek van de Barlheze en de Rozengracht is bij het bombardement op 14 oktober 1944 vernield. De naam van een ander bestuurslid is be kend van een foto. Op die foto is een bord te zien waarop met moeite valt te le zen dat ene Willem voorzitter is van de buurtvereniging. Bij welke gelegenheid deze foto is genomen is niet bekend. Op vallend is, dat op de foto - in een versierde Barlheze - voor het merendeel vrouwen te zien zijn omringd door een hoeveel heid jeugd en een enkele man. Men zegt dat het om Willem lliohan gaat; geboren op 25 juli 1888 te Zutphen, zoon van Willem lliohan en Berendina Antonia Donderwinkel. Het gezin woont in de Barlheze. Vanaf 1920 woont Willem jr. met vrouw op de Rozengracht; zijn beroep is fruithandelaar. Of hij het voorzitterschap van Age de Vries heeft overgenomen is niet bekend; evenmin tot wanneer hij voorzitter is geweest. Verder is niet be kend wie er allemaal tot eind jaren dertig in het bestuur hebben gezeten. Via de in de krant verschenen foto van het jubilerende bestuur in 1948 zijn de namen bekend van de toenmalige be stuursleden: mevr. B.J. Damen-Bosman, de heren Th.E. Angenent (4), G.H. Riet berg (voorzitter), P. Oostenenk en C. Wonnink. Uit mondelinge overlevering is bekend, dat mijn oom Gerrit Rietberg voor 1940 al lid was van het bestuur, evenals mevr. Damen-Bosman en de heer Wonnink. Op de foto van het 50-jarig ju bileum in 1948 zit mevrouw B.J. Damen- Bosman achter de bestuurstafel. Zij vertelt dat zij op ongeveer zesjarige leeftijd met haar ouders in de Barlheze zijn gekomen. Zij heeft - met een onderbreking van vijf maanden na het bombardement van 1944 - tot 1950 in de Barlheze gewoond. Haar ouders hadden aanvankelijk een café in de Barlheze (naast viswinkel Maatman; aan de kant van de Rozen gracht). In 1944 is dit gedeelte van de Barlheze weggebombardeerd. Zij vertelt dat haar ouders na de oorlog het café van 'Buitje ter Horst' in de Barlheze overge nomen hebben. Vanaf die tijd werd dit 'Café Bosman' genoemd. Haar moeder - Moeke Bosman- heeft tot haar 80e jaar nog in het café gewerkt. In welk jaar mevr. Damen-Bosman deel is gaan uitma ken van het bestuur weet zij zich niet meer precies te herinneren; mogelijk was dat in 1938, het jaar waarin zij trouwde. Bij haar vertrek in 1950 naar de Beek straat heeft zij haar bestuurslidmaatschap beëindigd. Mevrouw Damen-Bosman vermoedt dat zij indertijd in het bestuur is gekomen omdat een bestuur dat uit louter mannen bestond, niet aan alles dacht. Verder ver moedt zij, dat zij erin gekomen was 'om dat zij niet op haar mondje gevallen was' en omdat haar ouders een café hadden, wat 'makkelijk was voor een vergadering'. Bestuursvergaderingen werden veelal gehouden in café Bosman en soms bij een van de leden thuis, bijvoorbeeld bij Ange nent in de Turfstraat. Ze weet te vertellen, dat er geen verslag van de vergaderingen gemaakt werden. Alleen de afspraken werden op papier gezet, maar na afloop werden, die papieren niet bewaard. Zij weet zich de andere bestuursleden nog goed te herinneren: Angeneind als secretaris ("woonde boven wat nu de bloemenzaak in de Turfstraat is; werkte bij de krant"); Rietberg als voorzitter; Piet Oostenenk ("woonde Broederenkerk plein"); Wonnink ("met de bijnaam 'strotje Wonnink'; had een banketwinkel met brood en gevulde koeken"). Mevrouw Damen hield zich in haar be stuurstijd bezig met de organisatie van de kinderspelen. Elk jaar rond 31 augustus denkt ze met weemoed terug aan de gezellige tijd in de Barlheze. Tegenwoordig vindt zij de straat - na jaren van verval - er weer net jes uitzien, maar wel een beetje saai. 42

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 20