ging voor het eerst in 1947 in de krant op. In de krant van 1 september 1947 staat: Zaterdagmiddag was het weer feest in het Barlhezekwartier. De buurtvereniging hield nl. haar voorwedstrijden op eigen terrein in de Barlheze. De kinderen ont vingen daarbij diverse versnaperingen. Verder wordt verslag gedaan van touw trekwedstrijden voor volwassenen waaraan door de buurtverenigingen van Spittaal straat, Hogestraatje en Melatensteeg wordt deelgenomen. In 1958 werd het 60-jarig jubileum ge vierd. Op 28 oktober van dat jaar is er in 'Café Centraal' een feestavond voor de leden van de buurtvereniging. De volgende dag verschijnt in de krant een verslag van deze avond onder de kop 'Barlheze-fami- lie weer bijeen; cabaretavond als slot van feestviering'. Volgens het verslag wijst voorzitter Riet berg in zijn openingstoespraak op het feit dat geen enkele buurtvereniging in Ne derland op een 60-jarig bestaan kan bogen. Met dankbaarheid worden de oprichters herdacht, van wie alleen de heer Won- nink sr. (91 jaar) nog in leven is. Helaas kan hij wegens ziekte de feestavond niet bijwonen. Over de feestavonden van de buurtver eniging is verder niets te vinden in de kranten. Wel kon oud-bewoonster Sijtske Holtes-Spijker wat aanvullen. Zo kan zij zich nog levendig het opgetreden van een jonge Mieke Telkamp (in zaal Negro) voor de geest halen. Later trad ook het cabaretgezelschap 'De Vrijbuiters' wel eens op. Zij en haar man maakten daar deel van uit. In 1948 kwam slager G.J. te Roller met zijn gezin in de Barlheze wonen. Ook zoon Martin (1938) kan zich de feest avonden nog goed herinneren. Volgens hem werd er in die tijd flink gedronken. Na afloop van het feest levertde voor sommige feestvierders de trap in Café Centraal nogal eens een probleem op. Vóór twaalf uur werd het feest afgesloten door voorzitter Rietberg met 'Het is 'n tied van kommen en 'n tied van goan'. Wanneer Rietberg tegen het eind van de avond opstond, wist iedereen wat hij ging zeggen. Een deel van de feestgangers be gon dan deze jaarlijks terugkerende woorden te roepen. Behalve de feestavonden weet Martin zich de jaarlijkse uitstapjes voor de kin deren te herinneren. Er reed dan een bus de straat in voor de kinderen. Zeker tot 1964 zijn die uitstapjes voor de kinderen doorgegaan. Neergang In welk jaar de buurtvereniging ter ziele is gegaan, is niet bekend. In ieder geval is in 1963 nog het 65-jarig jubileum gevierd. Er is een feestlied van dat jubileum be waard. Hans Timmers - de 'laatste' voorzitter van de 'nieuwe' buurtvereniging - vertelde, dat toen hij met zijn gezin in 1968 in de Barlheze kwam wonen, de buurtvereniging niet meer actief was. Het bestuur door de jaren heen Het is jammer, dat in de Zutphense adres boeken vanaf 1898 geen buurtverenigingen worden vermeld. Uit het al eerder ge noemde artikel in de krant over het 50-ja- rig jubileum van de buurtvereniging weten we dat Aagt de Vries aan de wieg heeft gestaan van de buurtvereniging. Age de Vries werd geboren als zoon van Age Hendrik de Vries en Femmigje Har mens van Ens in 1865 te Oldemarkt (Friesland). In 1885 komt de familie in Zutphen wonen op het Rijkenhage6. Vader De Vries is bakker en van zoon Age is be kend, dat hij bij zijn huwelijk in 1891 ook bakker is. Wanneer Aagt precies in de Barlheze is komen wonen, is niet be kend. In het adresboek van Zutphen 1898/1899 wordt hij als 'tapper' vermeld in de Barlheze. In het volgende adresboek van 1902 wordt hij caféhouder genoemd. Hij is in 1929 overleden. Dat Age de Vries de eerste voorzitter van de buurtvereniging is geweest, is een vermoeden, maar wordt tot nu toe niet door feiten gestaafd. Op een foto is Age te zien -met sjerp- omringd door een twaalftal dames en een viertal heren. De staande heer links op de foto is 41

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 19