straat op en neer, tot de jeugd de muzi kanten preste om een paar nummertjes dansmuziek te geven. En dan was het bal op straat. Dat feest duurde van negen tot na elven. Ook in 1930 wordt nog geschreven over 'buurtcommissie Barlheze'. Waarschijnlijk is pas daarna de buurtcommissie omgezet in een buurtvereniging met een bestuur, maar we zijn aangewezen op informatie uit de krant. Het hoe en wat van het ont staan van de buurtvereniging en de juiste benaming blijft onduidelijk. In de krant van 1 september 1947 wordt geschreven over 'buurtvereniging Barlhe- zekwartier'. Dat is ook de naam die op de voorzittershamer uit 1948 staat. Maar in het artikel ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum in 1948 is sprake van 'buurtver eniging Barlheze' en ook van 'buurtver eniging De Barlheze'. In 1958 bij het 60-jarig jubileum wordt de benaming 'buurtvereniging De Barlheze' gebruikt. Mogelijk is in de jaren vóór de oorlog de benaming 'buurtvereniging (De) Barlheze' gebruikt en na 1945 'Barl- hezekwartier'. Zo geeft men aan dat de buurtvereniging ook openstaat voor leden uit aanliggende straten. Oudste vermelding In de krant van 2 september 1907 wordt in het verslag van de feestelijkheden op Koninginnedag de Barlheze voor het eerst genoemd: "Er wordt veel gevlagd vooral in de Barlheze- daar ziet men haast huis aan huis de driekleur". Ook in 1908 wordt de straat genoemd: "en ook de Barlheze was een extra kijkje waard" (be treft de verlichting). Van 1914 tot en met 1918 wordt geen feest gevierd ter gele genheid van de verjaardag van Koningin Wilhelmina. Zo staat op 31 augustus 1917 in de krant: Voor de vierde maal in den oorlog is de Koninginnedag nagenoeg ongemerkt voorbijgegaan. Alleen werd hier en daar gevlagd en het carillon liet vanochtend volksliederen horen. Het duurt tot 1924 eer de Barlheze weer genoemd wordt in de pers. Op maandag middag 8 september bezoekt koningin Wilhelmina Zutphen: ...in de Barlheze wimpels kruisgewijs over de straat gehangenmet tal van vlag genwaartusschen bloemhangersterwijl in vele winkels oranjebloemen waren uit gestald. Op 1 september 1928 wordt geschreven over het hossen in de stad, maar de Barl heze werd niet genoemd: Bij honderden werd aan de uitgelaten hospret op de markten en het Rijkenhage deelgenomen. Mogelijk kunnen ze dat in de Barlheze niet waarderen dat ze niet genoemd zijn en hebben zij dit het vol gend jaar weten goed te maken: Op straat was na afloop van het vuurwerk de meeste drukte in de Barlheze, waar het ouder gewoonte bijzonder prettig toeging; dankzij de muziek die maar steeds in de straat op en neer ging, gevolgd door een vroolijk juichende en zingende schare, bleef er een prettige stemming heerschen. Nu en dan werd een dansje gemaakt. Op 1 september 1933 haalt de Barlheze weer de krant: De Barlheze trok weer de Zutphenaren van beiderlei kunneom naar ouderwetschen trant al zingende ronde-dansen uit te voe ren. Daar was het buitengemeen druk en gezellig; de buurtbewoners hadden voor extra verlichting en voor muziek gezorgd. De verslagen in de krant maken wel dui delijk dat het er ook in de volgende jaren feestelijk aan toe gaat in de Barlheze: In drommen trokken toen (na afloop van het vuurwerk) de duizenden menschen de stad in, en vooral de jeugd hield er- speciaal in de Barlheze maar ook op de andere plaatsen in de stad- nog lang den moed in met zingen, hossen en dansen. De algemene feestzang was het jambo reelied, dat ook op het repertoire stond van een der muziekkorpsen en op dat van de muzikanten in de versierde Barlheze, waar zoals gewoonlijk weer het brand punt der hospartijen was. In de Barlheze was als vanouds muziek, die maar steeds heen en weer trok, nu en dan dansmuziek makende. Koninginnedag 1939 is zonder feestvertoon verlopen vanwege de dreigende oorlog in

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 16