Eerste gegevens In het Stadsarchief ben ik de oude kran ten ingedoken. De voorzittershamer is m'n enige houvast. De inscriptie op die hamer vermeldt de datum 31 augustus 1948. Rond die datum ga ik zoeken. Met succes. In de krant van 1 september 1948 tref ik een foto aan van de jubilerende buurtver eniging Barlheze. Op de foto zit mijn oom te midden van de andere bestuursle den achter een tafel. Uit het verslag blijkt dat hij voorzitter is. Verder wordt verslag gedaan van de receptie in café Bosman (in de Barlheze). Een dag eerder is in de krant een artikel verschenen over het 50-jarig bestaan van de buurtvereniging. Hierin wordt het ont staan van deze buurtvereniging uit de doeken gedaan: De buurtvereniging Barlheze herdenkt te gelijk met Koningin Wilhelmina haar gouden jubileum. In 1898, ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten nam de café houder Aagt de Vries het initiatief voor een versiering der straat en voor het hou den van hosmuziek en sedert dat jaar, met uitzondering van de bezettingstijd, handhaafde de Barlheze deze wijze van feestvieren op de 31 ste Augustus en an dere nationale hoogtijdagen. Jaren lang was zij het middelpunt der gehele feest vierende Zutphense burgerij, ook toen Aagt de Vries, die op zulke dagen met een oranje hoge hoed rondliep, reeds lang overleden was. Tien jaren later staat in de krant (25 okto ber 1958) dat de Barlheze feest gaat vieren ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de buurtvereniging. Het feestpro gramma vermeldt o.a. het etaleren van oude foto's en een tweetal serenades door Crescendo en Symphonia. Na afloop daarvan zal het bestuur in een rijtuig - voorafgegaan door een muziekkorps - door de binnenstad worden gevoerd. Daarna kan nog een uur gehost worden op de klanken van 'de Humpah Lust Kapelle'. Enkele dagen later doet de krant verslag van het feestelijk gebeuren en doet de verslaggever uit de doeken wat 'hossen' eigenlijk inhoudt: Zo maar gezellig heen en weer huppen, arm in arm. Er wordt géén danspas ge maakt en degenen die 'geen maatgevoel' hebben, kunnen rustig meedoen. Uit deze artikelen ter gelegenheid van de jubilea van 1948 en 1958 wordt in ieder geval duidelijk dat mijn oom van 1948 tot 1958 voorzitter is geweest. Hoe lang hij na 1958 nog voorzitter is gebleven en of hij vóór 1940 ook al voorzitter was, is hiermee nog niet opgelost. De eerste veertig jaren Uit de krant is bekend dat de buurtvereni ging haar oorsprong vindt in 1898. Maar door het ontbreken van een archief van de buurtvereniging is niet met zekerheid te zeggen of vanaf het begin sprake is ge weest van een buurtvereniging met bestuur en statuten of dat er in het begin alleen een buurtcommissie is. Vermoedelijk is er aanvankelijk alleen een buurtcommissie voor het versieren van de Barlheze. Zo wordt in de krant van 19 augustus 1898 geschreven over "feestelijkheden en versieringen van ver schillende buurtcommissien". De krant maakt in september van dat jaar uitge breid melding van de troonsbestijging van koningin Wilhelmina en het feest (de feestweek) in Zutphen en omliggende plaatsen. De Barlheze wordt niet apart vermeld; evenmin is in de krant iets te vinden van de oprichting van een buurt vereniging. In 1908 meldt de krant het bestaan van een buurtcommissie in de Barlheze: Enkele buurtcommissies hebben hun re kening over het Oranjefeest opgemaakt; sommige houden nog waarlijk geld over. Zoo heeft de commissie voor de Barlheze een batig saldo van ruim F 11,- Zelfs in 1926 wordt nog geschreven over een buurtcommissie: Op straat was het gisteravond al druk. In de Barlheze had de buurtcommissie voor muziek gezorgd. De muzikanten speelden daar enkele nummers en dan ging het weer, met de halve Barlheze-bevolking er achter, de 37

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 15