Ger Rietberg Bij zijn onderzoek naar het voorkomen van de naam Rietberg in Zutphen2 kwam bij Ger Rietberg een herinnering boven aan zijn oom Gerrit Hendrik Rietberg (1897-1971uit de Bariheze. In een versierde straat ziet hij hem - vooraf gegaan door een muziekkorps - statig lopen in een net pakachter hem een vrolijk hossende menigte. Daarbij vraagt hij zich af in welke jaren zijn oom voorzitter is geweest van de buurtvereniging. In dit artikel neemt de schrijver u mee naar de Barihezewant zijn zoekttocht wordt vooral een onderzoek naar de geschiedenis van de buurtvereniging van zijn oom. Een herinnering Mijn oom en tante hebben in de Bariheze een grossierderij en groothandel in snoep en suikerwaren gehad3. Vanuit één van de woonkamerramen van dat pand zie ik mijzelf opgewonden staan kijken naar de hossende menigte in de straat beneden mij. In de straat klinkt vrolijke muziek. Er komt een stoet mensen aan. Plotseling zie ik op de voorste rij mijn oom. Hij loopt in een zwart pak en draagt een hoge hoed. Ik zwaai naar hem en wil naar beneden. Ik wil met hem meelopen, maar ik mag niet - ze vinden me te klein. Wanneer de hossende menigte wéér voorbij komt, is mijn oom er niet meer bij. Na een aantal keren heen en weer gehost te hebben door de straat wordt - volgens zeggen - een korte pauze gehou den om de dorst te lessen. Deze herinne ring moet zijn van rond 1950. Ik weet dat mijn oom - Gerrit Hendrik Rietberg (1897-1971- voorzitter is ge weest van buurtvereniging 'De Bariheze'. Maar ik wil graag weten gedurende welke jaren hij voorzitter is geweest, daarom ben ik op zoek gegaan naar gegevens over deze buurtvereniging. Al gauw blijkt dat de gezellige sfeer en het hossen in de Bariheze niet vergeten zijn, maar de fei ten zijn moeilijk boven tafel te krijgen. De buurtvereniging bestaat niet meer, hoor ik al gauw. Het archief van die ver eniging zal wel te vinden zijn in het Stadsarchief, denk ik, maar dat is niet zo. Evenmin documentatie over deze buurt vereniging. Wanneer deze weg dood loopt, ga ik op zoek naar (oud-) bewoners en (oud-) bestuursleden. De nieuwe buurtvereniging In 1985 blijkt een 'nieuwe' buurtvereni ging opgericht te zijn. Zowel de laatste voorzitter als de laatste secretaresse wo nen nog in de Bariheze. Maar ook zij hebben geen papieren van de buurtver eniging van vóór 1985 gezien of in hun bezit gehad. Het enige wat nog aanwezig is, is een voorzittershamer uit 1948. Hierop staat te lezen, dat deze voorzit tershamer in dat jaar is aangeboden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de buurtvereniging. Ik krijg wel van hen te horen hoe de 'nieuwe' buurtvereniging 'Bariheze kwar tier' vanaf 1985 heeft gereild en gezeild. Mijn zoektocht naar gegevens over mijn oom en de buurtvereniging heeft weinig opgeleverd. Was hij echt voorzitter van deze buurtvereniging? In welke jaren? Het lijkt me goed om behalve het krijgen van antwoord op mijn eigen vraag ook de geschiedenis van deze buurtvereniging te achterhalen en vast te leggen. 35 Biiyrtverenigioig ^iarlhezekwartïer; haalde net niet de honderd1

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 13