foto 9: David Evekinkstraat kleven. Veel oorspronkelijke huisnum merplaatjes blijken in de loop van de twintigste eeuw te zijn vervangen door nieuwe. Ze zijn snel te herkennen als se rieproducten. Daartussen vallen de oor spronkelijke plaatjes na verloop van tijd duidelijk op. Ze blijken altijd bevestigd met ijzeren spijkertjes, die een beetje zijn gaan roesten. Foto 6 is een typisch voor beeld van een authentiek plaatje. Een magneet blijft er inderdaad niet aan kleven. Er bestaan nogal wat plaatjes die later zijn overgeschilderd. Die zijn voor ons onderzoek natuurlijk niet meer te gebrui ken. Een Zutphense huisschilder uit de jaren vijftig vertelde dat zoiets wel ge beurde op verzoek van de eigenaar nadat het huis een schilderbeurt had gehad. Ze hadden daar overigens altijd het gevoel bij in overtreding te zijn, alsof het illegaal was wat ze deden. Dat zou op gemeentelijke regelgeving kunnen wijzen, die trouwens nu niet meer bestaat. Verder onderzoek daarnaar in het archief is de moeite waard. Ook bestudering van de geschie denis van de typografie van cijfers kan houvast bieden. En tenslotte levert navraag bij gepensioneerde schilders, oud-leraren schilderen aan de technische school en dito ambtenaren van de gemeente mis- sehien nog interessante gegevens op. En nu de hamvraag: is er in de verscheiden heid van cijfers eenheid in typografie te ontdekken? Het antwoord is ja, eenheid, maar geen uniformiteit. Er zijn duidelijk twee stijlen te herkennen. Het gaat het bestek van dit verhaal te buiten om dat verder uit te werken. Het was onze be doeling om de restauratie van het pand aan de Zaadmarkt 83 af te ronden met een huisnummer in stijl. En dat is gelukt. Precies honderd jaar nadat het eerste huisnummer specifiek voor de markten aan de gevel kwam, hangt er nu een nieuwe in authentieke stijl. Misschien zelfs wel een identieke, zij het niet gespijkerd maar geschroefd. Gereconstrueerd met behulp van de figuren 6 en 7, ondersteund door de foto's 8 en 9. Foto 10 laat het zien. Op een zinken plaatje, geleverd door een loodgieter in Zutphen, uit de hand geschilderd door een Zutphense schilder! foto 10: Zaadmarkt 83 5 m m

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 7