Gerlof van der Veen Op zoek naar historische eenheid in hedendaagse verscheidenheid Aan de markten in Zutphen vormen de afzonderlijke gevels met elkaar een beschermd stadsgezicht. Op hun beurt laten de gevels stuk voor stuk een samenspel zien van bouwkundige details die met elkaar een historische eenheid vormen. Aan de restauratie van een gevel gaat dan ook vaak een onderzoek vooraf naar die details. Zo ook bij het huis op Zaadmarkt 83, waarvan de restauratie in 1998 gereed kwam. Over de zoektocht naar één zo'n detail gaat dit verhaal. In de vorige eeuw zijn in Zutphen vele tientallen panden in oude luister hersteld. Het Wijnhuisfonds nam daarvan het leeu wendeel voor zijn rekening, met de reha bilitatie van 80 panden. Maar ook de overheid, met inbegrip van de gemeente, bedrijven en particulieren leverden hun aandeel. Een grote verscheidenheid van restauraties, onder één gemeenschappe lijke noemer: de zorgvuldigheid die in acht werd genomen, steeds naar de in zichten van dat moment, om de oor spronkelijke situatie zo dicht mogehijk te benaderen. Toch is er steeds één element aan de aandacht van de meeste restaura teurs ontsnapt. Om na te gaan wat dat is gaan we even terug naar de afronding van een restauratie. De metselaars, timmerlui en stukadoors zijn vertrokken, de schilder heeft zijn kwasten opgeborgen: het werk is voltooid. Of toch niet? Twee elementen worden dan nog aan de gevel toegevoegd: de naam van de bewo ner, meestal op de deur, soms op een aparte plaat naast de deur. En dan, inder daad, het huisnummer! Het onderdeel waar vrijwel geen architect, aannemer of 4 foto 7Zaadmarkt 7 00 foto 2: Lange Hofstraat 10 1 v'--J -* ->■ 1 De punt op de i van de restauratie -S-* 4 O O A f 1 r

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 3