ten14, maar plotseling begon het zo hard te vriezen dat de schepen niet meer kon den worden gebruikt. De touwen waren zo diep bevroren dat er geen beweging meer in zat. Toen de kou de vloot een maal had lamgelegdmoest ook het land leger zich terugtrekken. Zo liep dat plan mishoewel die grote kapitein had ge dacht dat het onfeilbaar was. Hij was net terug in Den Haag toen men een samen zwering tegen zijn persoon door de kin deren van wijlen Barnevelt Johan van Oldenbarnevelt] en een paar remonst rantse predikanten ontdekte.'5 De Heren Staten lieten laatstgenoemden ter dood brengen. U hebt ongetwijfeld gehoord hoe de Spanjaarden Oldenbarnevelt se niorde landsadvocaaat van Holland die bij het volk in hoge achting stond, wisten te misbruiken.16 Om zijn spel beter te kunnen spelensteunde hij een religieuze sekte die door de predikant Arminius was gesticht en die in Holland machtig ge noeg was om er heel wat onrust en ver deeldheid te zaaien.17 Toen mijnheer de prins van Oranje de activiteiten van dat heerschap ontdektedagvaardde hij hem bevond hem schuldig en liet hem straffen.'8 De mislukte aanval op Antwer pen, de hoge kosten van Bergens ontzet, de samenzwering tegen mijnheer de prins van Oranje, de snelle opmars van het le ger van graaf Tilly19de nederlaag van de hertog van Brunswijk-Halberstadt20 - dat Noten: 14 De Staten-Generaal in Den Haag? Met vStaten' bedoelt Goulas nu eens de Staten- Generaal, dan weer de Staten van Hol land; voor een buitenlander was het ver schil vermoedelijk niet erg duidelijk, aan gezien Holland in de Staten-Generaal de eerste viool speelde. 15 Op 6 februari 1623 werd een samenzwe ring door Reinier en Willem van Olden barnevelt, de twee zoons van de in 1619 terechtgestelde raadpensionaris Johan van Oldenbarnevelt, ontdekt. Zij kregen steun van o.a. dominee Hendrik Slatius, remon strants predikant te Bleiswijk, en dominee Bernard Dwinglo, oud-predikant van Lei den. De Staten van Holland zetten de ko lossale prijs van 4000 gulden op het hoofd van de belangrijkste samenzweerders. Al op 27 februari werden de eerste gevangen genomen samenzweerders door het Hof van Holland gevonnist en onthoofd. Zie voor een uitvoerig verslag van de gebeur tenissen: Willem Baudartius, Memoryen, II (Zutphen, 1625), boek XV (1623), pp. 28 75; Willem Frijhoff, Wegen van Evert Wil- lemsz. Een Hollands weeskind op zoek naar zichzelf 1607-1647 (Nijmegen, 1995), pp. 107-115. 16 De schrijver plaatst zich hier wat naïef ach ter de prinsgezinde propaganda die Olden barnevelt van verraad betichtte. Zijn op merkingen werpen een schril licht op het succes van de prinsgezinde propaganda. 17 Bedoeld zijn de remonstranten. 18 Dit vonnis, op 13 mei 1619 na een uiterst partijdig schijnproces voltrokken, staat nu als een van de schanddaden uit onze ge schiedenis te boek. Zie hiervoor Jonathan Israel, The Dutch Republic: Its Rise, Great ness, and fall 1477-1806 (Oxford, 1995), p. 459. 19 Johan Tserclaes, graaf van Tilly (1559 1632), een Zuid-Nederlander, was de meest succesvolle generaal van de keizer en de Heilige Liga van de katholieken in de Dertigjarige oorlog. 20 Christiaan van Brunswijk (1599-1626), jongere broer van de hertog van Brunswijk- Wolfenbüttel, was in 1616 benoemd tot ad ministrator van het geseculariseerde bisdom Halberstadt. Hij was een woesteling die het land onbarmhartig brandschatte en de ka tholieken te vuur en te zwaard bestreed. Hij stond dan ook bekend als vder toller Haf- berstadter'. In 1621-22 vocht hij onder keurvorst Frederik V van de Palts (de Win terkoning), in 1622 in Staatse dienst, in 1623 voor Nedersaksen. In mei 1623 trok hij met 5000 man ruiterij en 20.000 voet volk via Osnabrück naar zuidelijk Westfa- len, waar hij op 27 juli (6 augustus nieuwe stijl) bij Stadtlohn door Tilly verpletterend werd verslagen. Tilly trok vervolgens door de Achterhoek naar het Oldenburgerland: Neede, Eibergen, Borculo en Winterswijk werden gebrandschat of verbrand. Christi aan van Brunswijk trok naar Bredevoort, en vandaar naar Doesburg en Arnhem; wat hem aan troepen resteerde, nam bezit van de Liemers. Zie over Christiaan van Bruns wijk: Neue deutsche Biographie, III (Berlijn, 1957), p. 226; en voor een nauwkeurig ver slag van de gebeurtenissen: Baudartius, Me moryen, II, boek XV (1623), pp. 119-129. 16

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 18