werk van vrienden en meer of minder verre verwanten, besloot hij na een jaar terug te keren naar het katholieke Franse milieu waarin hij was opgegroeid. Met Zutphen verliet hij feitelijk ook het leger. Het af scheid van zijn bekeerders was desondanks allerhartelijkst. Goulas moet een getapt, verstandig en aimabel man zijn geweest. Passages uit het dagboek van Nicolas Goulas8 1622 Ik had gehoord dat het beleg van Ber gen was opgebroken9 en nam het besluit om de winter door te brengen in een van de frontiersteden van het landin afwach ting van een krijgscampagne in het voor jaar. Toen ik in Den Haag hoorde dat de compagnie van Buhat"' in Zutphen lag/ het mooiste garnizoen van Hollandvond ik dat ik gebruik moest maken van de aanbevelingsbrief die een edelman uit Pi- cardië voor mij had geschreven en dat ik diens vriend moest gaan opzoeken die daar in Zutphen] in garnizoen lag. Ik bleef nog acht a tien dagen [in Den Haag] om mijn nieuwsgierigheid te be vredigen. Vervolgens ging ik naar Leiden en Amsterdam waar ik werk te doen had alvorens naar Zutphen te vertrekken waar ik een tijd zou verblijven en de winter zou doorbrengen. Ik ontmoette daar in Amsterdam] mijn koopman en ver zekerde mij ervan dat mijn geld naar Zutphen zou worden gebracht. Vervol gens ging ik naar de winkel van Janson" om de kaartenglobeswereldbollen en andere wiskundige instrumenten te bekij kenen ik maakte het voornemen om van de ingenieurs van dit land alles te leren wat een beroepssoldaat over de vesting bouw en de landmeetkunde moet weten. Nu ik u over de steden heb onder houdenkan het geen kwaad dat ik u enigszins op de hoogte stel van de toe stand in dit land en u vertel hoe de zaken ervoor stonden toen ik hier aankwam. Mijnheer de prins van OranjeMaurits, was er heel trots op dat hij het belegerde Bergen had kunnen ontzetten en hij vatte het plan op om in februari 1623 ofliever gezegdzo gauw de wind gunstig was, Antwerpen bij verrassing in te nemen.'2 Zoals u wel zult begrijpen maakte hij die plannen in het allergrootste geheim. Ik weet niet eens of hij het wel aan zijn broer'3 had toevertrouwd. Toen alles klaar was en de tijd rijpscheepte hij zijn man nen in en nam afscheid van de Heren Sta- Noten: 8 Hepp, Mémoires, pp. 110-116. 9 Bergen op Zoom, ontzet op 3 oktober 1622 door prins Maurits, als kapitein-gene raal van de Unie. Hij werd daarbij ge steund door graaf Ernst van Mansfeld (1585-1626), een echte houwdegen die in 1623 Oost-Friesland bezette voor de Sta- ten-Generaal. 10 Goulas schrijft zijn naam zowel als Du Bu hat, Du Buat, De Buhat, als eenvoudig Buat. Het gaat hier om de Franse luitenant kolonel Philippe Fleurydu Buat, gezegd Fleury de Culan, heer van Buat, lid van een protestantse familie. Na 1607 trok hij naar de Republiek en stelde zich daar in dienst van het Staatse leger. Uit zijn huwe lijk met Esther de Flins werd een zoon Henri geboren, de bekende ritmeester Buat, een oranjegezinde diplomaat die in oktober 1666 in Den Haag wegens dub belspel en verraad werd veroordeeld en onthoofd. Zie Dictionnaire de biographie frangaise, XIV (Parijs, 1979), kol. 63-64; Nieuw Nederlandsch biografisch woor denboek [hierna: NNBW], I (Leiden, 1911), kol. 508-510. 11 De beroemde kaartmaker Johannes jansso- nius dreef van 1616 tot 1664 een winkel in kaarten, zeevaartinstrumenten en boeken bij de Oudebrug op 't Water [thans Dam rak] te Amsterdam, onder het uithangbord In de (Witte) Pas-kaert. 12 Eind november 1622 beraamde Maurits een aanslag op Antwerpen met 400 schepen en 88 compagnieën infanterie, waarvan er ook enkele uit Zutphen kwamen. Het doel van de troepenbewegingen, die natuurlijk niet onopgemerkt bleven, bleef geheim. Zie Willem Baudartius, Memoryen, II (Zutphen, 1625), boek XIV (1622), p. 196. 13 Prins Frederik Hendrik, Maurits' jongere halfbroer, eveneens legeraanvoerder. Hij werd stadhouder en kapitein-generaal van de Unie na Maurits' dood in 1625. 15

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 17