't hoorde er gewoon bij. Even verder woonde een smid met een grote ouder wetse smederij, waarin een geweldig aambeeld. Om het vuur aan te houden trok men dan aan het touw van de blaas balg, altijd met veel succes. Hierin werd ijzer gelegd, was het rood gloeiend dan kon de smid het bewerken, bijvoorbeeld krom slaan. Dit speelde zich af op het aambeeld; in mijn gedachten hoor ik nog die forse slagen met een grote hamer en zie nog de vonken die er afspatten. Een machtig gezicht. Verder lopen, zo kom je nooit thuis. Maar aan het begin van de Bornhovestraat stak een lachende schoorsteenveger "Stok" zijn hand al als groet op. Vuile kleren, zwart gezicht, ladder over zijn schouder en een touw met een ijzeren bal én bezempje over de andere schouder. Al die attributen vervoerde hij op een fiets. Van zijn "werkpak" ontdeed hij zich op straat. Dit beroep leverde schijnbaar niet genoeg op om te leven, zijn vrouw dreef namelijk een sigarenwinkeltje in hetzelfde pand. Verder de Bornhovestraat in liep je langs "het Bornhof", het oude mannen- en vrouwenhuis. Hier kon iedere bejaarde terecht, mits je tien jaar in Zutphen woonde. Er werd dankbaar(?) gebruik van gemaakt door vele oude mensen. Er waren grote zalen waarin dito tafels en banken, het toppunt van ongezelligheid. In iedere zaal een geweldige Salamander (kachel), waarop stond "je brule tout l'hiver sans m' éteindre". Het was geen tractatie die oude mensen te zien. Eens in de zoveel tijd werden de buitenramen van het ge bouw gewassen door de dienstmeisjes, hierbij geholpen door de oudjes, waarvan velen nog goed ter been waren. Er waren groene emmers met koperen hengsels, vol water, in die emmers dan een koperen ra- menspuit. Dan begon het feest. Aan het begin verliepalles ordelijk, de dienstmeis jes spoten de ramen schoon, emmers schoon water werden aangebracht. Tot er een was van de oudjes die de ander nat gooide, natuurlijk terug natgooien en dan had je pas echt een waterfestijn. Ook de gedienstigen deden dapper mee, het slot was schone ramen en klestnatte helpers. Zoiets kun je toch niet missen! Dan woonde er in de Bornhovestraat een mannenzaal Bornhof 8

Zutphen (vanaf 1982) | 2001 | | pagina 10