Janleo van de Laar De Werkgroep Bouwhistorie doet regelmatig van zich horen. Vaak is een blad als het onze te klein om alle informatie te verwerken. Gelukkig kan dit nummer gevuld worden met de geschiedenis van één van de opvallende panden aan het begin van de Markt. Het artikel werd geschreven door Janleo van de Laarmet medewerking van Sietze WierdaMichel GrootheddePiet Dullaert en Constant Willems. Op 12 december 1998 bezochten leden van de Werkgroep Bouwhistorie dit fraai gerestaureerde pand. Dit tot voor kort on bekende bouwhistorische juweeltje ging letterlijk schuil achter board, tapijt, behang en de vijf bubbelbaden van een voormalig sekshuis. Containers vol recent puin zijn afgevoerd en een laatmiddeleeuws huis openbaarde zich. De Groenmarkt en de Binnen Marspoort Het pand ligt aan de noordzijde van de Groenmarkt, daar waar de noordelijke en zuidelijke huizenrij van de Markt richting westen steeds dichter bij elkaar komen. De markt was ter hoogte van Marspoort straat 21 en 23 slechts 8 meter breed. Op deze plaats aan het westelijke uit einde van de Groenmarkt stond van ca.1390 tot 1820 de Binnen Marspoort. Deze stadspoort verving rond 1390 een poort aan het einde van de Spiegelstraat. Uit de ligging van de percelen blijkt duide lijk, dat de bebouwing op de plaats van de verdwenen Binnen Marspoort gericht is. Dit houdt in, dat deze bebouwing pas na 1390 tot stand kan zijn gekomen. De burgwal en de Groenmarkt Het pand Groenmarkt 11 ligt echter vlak vóór het overgangspunt van die steden bouwkundige aanpassing. Ten oosten van Groenmarkt 11 volgt de rooilijn van de bebouwing de ronde vorm van de oor spronkelijke laat negende-eeuwse burg omwalling, die in het verloop van de markten nog goed is te volgen. Ook de rooilijn van Groenmarkt 11 behoort nog duidelijk bij de ronde vorm, zodat gecon cludeerd mag worden dat dit perceel geen onderdeel uitmaakt van de steden bouwkundige aanpassing van ca. 1390 maar dat het perceel ouder is. Uit archeo logisch onderzoek in andere huizen aan de Markten is gebleken dat de percelering na het dempen van de droge grachten van de oude burg in de loop van de der tiende eeuw is ontstaan. Het huis/ zijn eigenaren en bewoners De oudste gegevens van het pand aan de Groenmarkt, die in de Middeleeuwen Korenmarkt heette, staan in het verpon- dingsregister van 1447, toen het huis be hoorde aan Henryck Stuerman en Truede. In 1460 is er voor het eerst sprake van eigenaar-bewoners: Henryck Huesman en zijn vrouw Lysbeth (of Lysken), die elkaar in 1467 "tuchtigen", dat wil zeggen tot executeur testamentair benoemen. Gedu rende de 15e eeuw wordt het bezit meer dere malen 'Huesinge voor de Merspoor- ten' genoemd. In 1513 kopen Gert Brouwer en zijn vrouw Griete het huis en de brouwketel die er dan staat van Merten Vos. Zutphen 89 De bouwgeschiedenis van Groenmarkt 1 jl /11 a, bekend ais "de Gulden Hoorn"

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 9