Th.B. Hebing Vooroordelen, met name over mensen die anders zijn dan we gewend zijn of die er anders uitzien, zijn van alle tijden. Dat zal u niet verwonderen. Zo trof ik, bij het snuffelen in oude kranten ten behoeve van het project: 'Deventerweg kwartier (DWK)' de vol gende, voor zich sprekende gevallen aan: 18 januari 1901 Gisteren tussen 4 en 5 uur raakten twee kinderen van 7 en 8 jaar door het ijs van de Groote Gracht achter de school van de heer Vruchtman, waar eenige zwakke plekken zijn. Twee ko lonialen, die daar aan het schaatsen rijden waren, snelden direct ter hulp. De een bedacht zich geen ogenblik, maar ging tot den hals toe in het water; de ander kroop op zijn buik over het ijs naar de plaats van het onheil. Zoo haalden zij, ofschoon zij geen van beiden konden zwemmen, de kinderen er uit, die anders zeker verdronken zouden zijn. Een heer die daar passeerde vroeg hunne namen. Antwoord: Twee kolonialen. Dit antwoord is wel eigenaardig. Er wordt zoo dikwijls minachtend over hen gesproken een koloniaal, 't is maar een koloniaal. Wilde het ant woord van die twee nu óók zeggen: De naam komt er niet opaan, 't zijn "maar" kolonialen? Om het even hoe dit zij, wij weten de namen en vinden dat er alle reden is om ze hoffelijk te vermelden Het waren de soldaten Lettinga en Zwaagstra. Een eervol saluut aan deze moedige mannen. Tot zover dit stukje. Ook op andere wijze werden deze 'kolo nialen' onmiddellijk in de beklaagden bank gezet, getuige het volgende: 28 april 1903 Gisteravond omstreeks 10 uur is in de Hoven tusschen enige koloniale solda ten en burgerpersonen ergerlijk ge vochten en zijn van weerszijden eeni- gen gewond geraakt. Naar luid van geruchten, moeten de militairen, die van hunne bajonetten gebruik maakten, de aanleiding hebben gegeven. Naar aanleiding hiervan is door de garnizoenskommandant bepaald, dat voortaan een patrouille van de kolo niale reserve in de Hoven aanwezig zal zijn ter sterkte van 1 sergeant, 1 korporaal en 4 soldaten. Naar aanleiding van dit bericht verscheen er in de krant van 2 mei 1903 het volgende ingezonden stuk. Standjes in de Hoven Zutphen, 1 mei 1903 Geachte Redacteur. Naar aanleiding van het geplaatste be richt omtrent de vechtpartij van Zondag avond j.l. in de Hoven tusschen mili tairen der Kol. Res. en burgers kan ik Ued. beslist mededeelen en door oog getuigen bevestigen, dat de aanleiding niet is ontstaan van de zijde der mili- 87 Vooroordelen aan het begon van de 20e eeuw

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 7