Ook Baudartius Een opsomming van enkele schrijvers bij wie de Zutphense Hermes Mercurius tekst te vinden is, is nu wel op z'n plaats: Theophanes (8e eeuw); Sigibertus van Gem- bloux (11 e eeuw); Thomas van Aquino (13e eeuw); Jean de Mandeville (14e eeuw); Bisschop Wolffius (16e eeuw) en dan mag Zutphen's 'eigen' ds. Baudartius beslist niet in het rijtje ontbreken! MAAL ZULT GIJ MIJ ZIEN (IN DE TIJD VAN CONSTANTINUS). Ook noemt Meinsma nog "een dikke fo liant uit ca.1600", waarin het hele ver haal over de tekst voorkomt, maar hij is niet erg tevreden met wat hij gevonden heeft en sluit zijn bespiegelingen over de tekst onder Mercurius Hermes af met de woorden: "Wie zegt ons, wie haar 't eerst heeft meegedeeld?" En met deze vraag van Meinsma wil ik verder gaan. Kroniekschrijver Theophanes De eerste keer dat het verhaal over de dode in de kist opgeschreven werd, is echter wél te achterhalen. Meinsma had niet de gelegenheid om in de grote universiteits bibliotheken te gaan speuren, iets wat voor ons veel gemakkelijker is dan destijds voor hem en wat nu betere zoekresultaten geeft. Flink doorzoeken naar de raadselachtige tekst, leverde de volgende gegevens op2. Keizer Constantijn VI en zijn moeder keize rin Irene (overigens een akelig mens die haar zoon de ogen uit liet steken, omdat ze alléén wilde regeren!) regeerden over Byzantium in de 8ste eeuw na Chr., de tijd van het Iconoclasme, d.w.z. de tijd van de beeldenstrijd tussen voor- en tegen standers van afbeeldingen in kerken. Een tijdgenoot van Constantijn VI en Irene was de kroniekschrijver Theophanes. Zijn werk is bewaard en bekend gebleven, en kort geleden zelfs weer opnieuw uitge geven5 en geannoteerd. Ik citeer de vertaalde Griekse tekst van Theophanes bij het jaar 780/1 In deze tijd vond men onder de lange muren van Thracië een doodskist; toen hij die schoonmaakte en opende vond hij daarin een man liggen en de vol gende woorden die in de kist gebeiteld waren: 'Christus zal geboren worden en ik geloof in hem. Onder het keizer schap van Constantijn en Irene zult gij mijo zon, te rug zien Zeven tot acht eeuwen later werd deze tekst vrij nauw keurig weergegeven, zoals Meinsma bewees aan de hand van de literatuur. Maar ook in de tussenliggende tijd hebben de "Europese" kroniekschrij vers geregeld de door Theop hanes beschreven gebeurtenis in hun kronieken opgenomen. 84

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 4