Eén van de oudste foto's van de Groenmarkt misschien later nog een keer. De kap is geplaatst tussen de hoog opgetrokken muren (brandmuren) van de buurhuizen, de goten bevinden zich dan ook op eigen terrein tegen deze beide flankerende muren. De muurplaten liggen op een door een rondboogfries ondersteunde console, die in de muren van de buurhuizen is inge werkt (zie tekening). De kap is waarschijn lijk onderdeel van een voormalig houtske let, aangezien het fries aan beide zijden beëindigd wordt door een haaks omge zette bovenrand: mogelijk houdt dit detail verband met een compleet houtskelet. De achtergevel De achtergevel lijkt pas later 'versteend', gezien de nog aanwezige resten van een vakwerkgevel op de zolderverdieping (zie tekening). De top van deze gevel is recon strueerbaar met gebruikmaking van de pengaten en een enkele nog aanwezige stijl. Er is onder meer een luiksponning te zien in het haanhout. De topgevel was waarschijnlijk met planken beschoten, want er is nog een nagel zichtbaar en de genoemde luiksponning is te ondiep voor een stenen gevel. Er zijn geen aanwij zingen gevonden voor een invulling van de vakwerkgevel met leem of metselwerk. De 'vondst' van een houten achtergevel in Zutphen is bijzonder te noemen. Het bestaan ervan is nooit eerder in Zutphen aangetoond, in tegenstelling tot in vele andere steden. In de middeleeuwse stadskeuren van Zutphen, die vooral in de veertiende eeuw zijn opgesteld, was het uitdrukkelijk verboden om houten ge vels te bouwen, op straffe van uitzonderlijk hoge boetes. Het was de tijd van de 'ver stening' van de stad en de grote stads branden lagen nog vers in het geheugen. De gevonden houten achtergevel is echter aanmerkelijk jonger, mogelijk van na 1 600. Men zag blijkbaar in de periode van de wederopbouw na de Spaanse be zetting niet zo streng meer toe op het na- 97 Vjiii

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 17