aanzicht KAARSNISSEN "hoedvormiq" schaal 1 huis niet helemaal recht achter het voor huis. Dat is bijvoorbeeld zichtbaar in de vloerplanken van de eerste verdieping, die daar opeens van richting veranderen. Een smalle steeg verbindt de achterplaats, waar zich enige beerputten bevinden, met de Heukestraat. Het huis bezit een voor gevel in neo-renaissancestijl (1898), die ontworpen is door de architect H.A. Ezer- man met een winkelpui uit 1927 door de architect G.J. jacobs. De kelder De kelder bestaat uit twee opeenvolgende kelderruimtes, gescheiden door de voor malige achtergevel van het voorhuis, die een 10-lagenmaat heeft van 83 cm. Twee kepervormige kaarsnissen in deze voor malige achtergevel worden door het tonge welf van de voorste kelder gedeeltelijk af gedekt, waaruit blijkt, dat zij stammen uit de eerste bouwfase, waarin de kelder geen gewelf, maar een balklaag had. De kelder onder het voorhuis heeft een tongewelf, gecompleteerd met een half tongewelf tegen de voorgevel. Het halve tongewelf biedt de mogelijkheid voor de drie openingen naar de straat toe, die het tongewelf, zou het tot aan de voorgevel toe doorgetrokken zijn, constructief zouden hebben aangetast. In de oostelijke zij muur zien we een voormalige doorgang naar no.13, in dezelfde muur een ooit vernieuwd muurgedeelte met de restanten doorsnede 10 van een bakoven en een koppel kaars nissen van een tot dusver onbekend type (zie afbeelding). De jongere achterkelder heeft ook een tongewelf en een verzakte gemetselde trap leidt naar de achterplaats. De verzakking heeft wellicht met de beerputten op de binnenplaats te maken. De begane grond en de insteekverdieping Op de begane grond is de hoge winkel ruimte versmald door de opgang naar het bovenhuis. De ruimte reikt hoger dan de insteekverdieping. Resten van de negen- tiende-eeuwse betimmering zijn bij de in steekverdieping zichtbaar: ramen en een rijke kroonlijst. In de alkoof is bij de re cente restauratie een negentiende-eeuwse schouw aangebracht met bijpassende boezem-betimmering, in de achterkamer bevindt zich nog een rijk Empire-plafond. Op de begane grond begint een nog vrij wel complete spiltrap, waarvan de spil ter hoogte van de zoldervloer is afgezaagd. De op de begane grond behouden geble ven betimmering van deze spiltrap be staat uit staande delen, die aan de onder zijde in een hol/ bol profiel zijn gezaagd. De insteekverdieping heeft een voor ruimte met een doorkijk in de winkel en een achterruimte met een muurkast. De eerste verdieping Op de eerste verdieping is het niveauver schil merkbaar, veroorzaakt door de hogere 95

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 15