Gulden Hoorn Deze huisnaam wordt in de stukken voor het eerst in 1639 genoemd. De naam hangt wellicht samen met Roloff Jacobsen Beckers. Wanneer wij zijn naam letterlijk moeten nemen, zou de huisnaam naar zijn beroep kunnen verwijzen. Bakkers gaven in vroeger tijden een hoornsignaal, wanneer het brood uit de oven kwam. Zeker is dat het bezit van Becker ook nog twee huurpanden besloeg. Die komen na de dood van Roloff Jacobsen Becker in eigendom van Reyner Scheers en Isabella Warner. overneemt en een grossierderij begint. Uit diens tijd dateert de oudste afbeelding van de gevel van het pand, dat er op dat moment uitziet als een pakhuis. De familie Schaap, die het huis een nieuw winkel interieur en in 1898 een nieuwe gevel heeft bezorgd, verkoopt het pand in 1920 aan Gerardus ter Weel uit Amersfoort. Deze adverteert daarna met "Grossier Ter Weel, voorheen A. Schaap HJzn.: prima en zui vere natuurboter". De nering wordt echter al in 1923 overgenomen door Derk Jan Bremmer, oorspronkelijk pakhuisknecht, die ook een eerder verkocht deel van het achterliggende pakhuis weer bij het ge- DWARSDOORSNEDE schaal 1 50 LENGTEDOORSNEDE DOORSNEOE BINNENAANZICHT DETAIL HAANHOUT VAN STRIJKSPANT schaal 1 10 Het haanhout is de bovendorpel van een kozijntje met luik. In 1656 wordt één van die huurpanden be woond door Barthoid Busch, wiens erven in 1661 het huis - met last van waterloop uit Beckers huis - kopen van Reyner Scheers. Tussen 1 706 en 1747 is Bartholt Lulofs eigenaar; zijn weduwe Aleyda verkoopt het huis later aan Rutger Hissink, op het moment dat het wordt bewoond door ingenieur Van de Heuvel. Tussen 1832 en 1835 komt het huis aan de Markt met erachter een pakhuis in de Heukenstraat in bezit van Antony Schaap, een uit Voorst afkomstige timmerman, die er een winkel begint. Zijn oudste zoon Harmen leidt de winkel tot 1868, wanneer zijn jongere broer Hendrik Jan de zaak heel voegt. Bremmer verbouwt de zaak in 1929: de winkel krijgt onder meer een nieuwe pui en er wordt een bovenwoning ingericht met een eigen opgang. De laatste winkelier, de heer H. Wiemer, sluit in 1965 zijn deuren. De volgende eigenaren, Gerard ter Hoeven en Dirkje Faas (wonend in Apeldoorn), verkopen het in 1972 aan Hendrik Nijboer en Hendrika Antonia Jacobs. Het pand wordt verregaand verwaarloosd in de jaren zeventig en tachtig, de periode dat er een seksclub is gevestigd. Het was zo brandgevaarlijk door de overvloedige toepassing van zeer hoogpolig tapijt - ook op de oude spiltrap en op sommige wan den - dat de brandweerlieden onderling luiksponning uitschulping 92

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 12