kwamen halen er op te wijzen, dat alle vierendeel jaars als het geld voor de ver pleging betaald werd, zij gehouden zou den zijn de kinderen meede te brengen. Hierdoor werd duidelijk weer een con trole-element ingebouwd! De kinderen kregen ieder kwartaal ook wat zakgeld: kinderen van 6-10 jaar twee stuivers, 10-13 jaar 8 stuivers en boven de 13 jaar 16 stuivers. Op het bepaalde uur kwamer de pleegouders bijeen en werden de kinderen namens de vergadering door den Preses op eenen plegtige dog aan doenlijke wijze aan hun overgegeven en hiermeede de vergadering van dien dag gesloten49 Daarmee was de functie van het pand als weeshuis beëindigd. Restte nog de taak om het gebouw in te richten voor een an dere bestemming. De volgende dag werd opdracht gegeven de inboedel van het weeshuis te inventariseren. Ruim veertien dagen later werd met notaris Schluiter af gesproken, dat de inventaris op 27 okto ber en volgende dagen zou worden ver kocht. Op 2 november werd in de ver gadering gemeld, dat het meubilair de zeer aanzienlijke som van ruim achttien honderd gulden had opgebracht. Het in 1813 vervaardigde bestek voor de verbouwing met een bijbehorende tekening van de begane grond is bewaard gebleven. 1De aan de Spiegelstraat gelegen naai kamer en daarnaast gelegen keuken plaatsjes werden verbouwd tot twee woningen.(A) 2. De daarnaast gelegen provisorenkamer werd opgeknapt. De functie werd ge handhaafd als vergaderkamer voor de diaconie. 3. De eetkamer op de hoek van de Spie gelstraat en de Oude Gasthuissteeg werd eveneens verbouwd tot twee wo ningen. De toegangsdeur was in de Oude Gasthuissteeg. (B) 4. Van de meisjesslaapkamer en de daar achter gelegen kamer op de hoek van de Oude Gasthuissteeg en de Heuke- straat werden drie woningen gemaakt, ook met de toegangsdeur in de Oude Gasthuissteeg. (C en D) 5. De jongensslaapkamer en het aangren zende washuis werden ook tot woning verbouwd met toegang vanuit de Heukestraat. (E en F) In totaal werden er dus 8 woningen gebouwd. Aan het bestaan van het Vreemde of Diaconieweeshuis was na bijna driehon derd jaar een einde gekomen. In dezelfde periode kwam ook een eind aan de Franse bezetting. Op 1 7 november 1813 eiste de commandant van de Russische troepen de overgave van de stad. Van te voren waren er kennelijk toch nog wat gevechtshandelingen geweest, want op 24 november werd in het register van de weeskinderen vermeld, dat Hendrik Kemp, die op 13-jarige leeftijd in 1811 was opgenomen, bij het overgaan der stad was gesneuveld50. Het gebouw in de Spiegelstraat begon aan een volgende fase in zijn bestaan. Vanuit de eerste etage van het Stadsarchief: Multifunctioneel gebruik? 77

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 28