i Olieverfschilderij door H.G. Berendsen. pleegouders zelf te beoordelen. Het ver zoek van de maire werd in stemming gebracht en afgewezen omdat die lieden door de vergadering niet beschouwd wierden van het door hun gepresenteerde te kunnen volbrengenals ookdat hunne huiselijke omstandigheden als geene der besten geoordeeld wierden47. Het volgende punt waarover afspraken gemaakt moesten worden, was de samen stelling van de kledinguitzet, die de wees kinderen mee kregen. Een paar zaken waarvan in het jaar 2000 geen sprake meer zou zijn: De meisjes kregen onder meer een blauw carseis jak mee. (Carseis= Kersey= Kersaai= grof gekeperd laken). Verder kregen zij ook zes feytels (Een feitel is een borstdoek). De jongens kregen een slaapmuts en twee hoeden. De kwaliteit van de stoffen, die voor de kleding werd gebruikt werd onderworpen aan het oordeel van de zusters. In het notulenboek is de aanduiding regentessen doorgestreept. Zouden de op grond van het reglement van 1 792 aangestelde regentessen zijn verdwenen of zijn zij gewoon niet ingeschakeld voor dit werk? De schoenen vormden een apart onder deel. leder weeskind kreeg twee paar schoenen mee. Op maandag 21 septem ber 1812 moesten de schoenmakers gesloten briefjes inleveren om de veertig paar benodigde schoenen aan te nemen. Helaas werd niet vermeld hoeveel kinde ren in het bezit waren van schoeisel, dat nog in goede staat was. Het bleek, dat mr. Kersten bereid was de schoenen te maken voor 25 stuivers per paar. Er kwam nog wat nawerk. Preses Van Beek deelde op 28 september nog mee, dat hij de plaatsing van twee kinderen in Vorden had ingetrokken op grond van de ontvangen inlichtingen en dat hij ze bij andere goede en geschikte lieden besteed had. Ds. Veltman uit Voorst had nog geen bericht gestuurd. De broeders Jansen en Barenburg gingen er heen en meldden op 30 september, dat zij met Ds. Veltman een ambouchement (mondeling onder houd) hadden gehad. Alle kinderen in Voorst waren goed besteed op één na, waar de uitbesteding was ingetrokken Verder werd met unanieme stemmen besloten de kinderen op Woensdag den 3(F dezer zijnde de laatste dag van hun verblijf in dit huis des 's avonds een Traktement te geven. In de marge was genoteerd: bestaande in gebraden vleesch en aardappelen met een enkel glas rode wijn Op 30 september kwam de vader de pre ses melden, dat de kinderen aan tafel zaten. Na het voorafgegaane gebed hield hij een gepaste en aandoenlijke toe spraak. Nadat de preses zijn mede bestuurders had bedankt, werden de vader en de moeder op een niet minder gepaste wijze van hun post ontheven. Tenslotte werden de kinderen aange spoord tot gehoorzaamheid aan hun pleegouders en oppassendheid. Hun werd aanbevolen den Godsdienst als de eenigste bron van hun volgende welvaart en geluk met de warmste liefde te blijven waarneemen en uit oeffenen. Op 1 oktober 1812 was iedereen 's och tends om acht uur aanwezig. Besloten werd om de pleegouders, die de kinderen 75 \*Y&. 48 't

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 26