daarheen te dirigerendat alle corpora een naar vermogen geproportioneerde som tot sublevatie der diaconie aan de- X Ef l>2 P Më h vt i Het voormalige weeshuis vanuit de Heukestraat. de diaconie om van Johan Frederik Colenbrander als collecteur van den cijns dertien strs. per anker wijnten behoeve der diaconie gehevenwordendeop te beuren 775 guldens. Gezien de slechte financiële toestand van de diaconie zal het geld ongetwijfeld welkom zijn geweest27. Een nieuw reglement Op 22 februari 1 790 was de magistraat er kennelijk van overtuigd, dat er maatrege len moesten worden genomen om de diaconie en het Vreemde Weeshuis uit het slop te helpen. De Waalse Gemeente, het Gasthuis, het Burgerweeshuis, de Sint Anthony Grote Broederschap werden geautoriseerd het selve te schenken. En dat hielp. In apri schonk de Waalse Gemeente 250 gul dens, het Oude en Nieuwe Gasthuis 500 guldens, het Bornhof 150 guldens en het Burgerweeshuis 400 guldens. In mei volgde een obligatie van 1200 guldens van de Sint Anthony Grote Broederschap en 350 guldens van het Sint Annengilde. Tenslotte kwam er in juni nog een toe zegging van de Lutherse kerk, dat de verzorging van drie Lutherse wezen voor rekening van de kerk zou komen28. In april 1790 had de kerkenraad bij de magistraat een voorstel ingediend om regentessen aan te stellen in het Vreemde Weeshuis. De Edele en Agtbare hielden de vraag nog even in beraad, maar adviseerden de kerkenraad wel alvast vier vrouwen voor te stellen en daarvoor twee vrouwen van raadsleden te vragen! Op 3 maart 1 791 werden vier niet met name genoemde dames benoemd. Het regle ment op het weeshuis moest daar nog voor worden aangepast. Een paar maanden later bleek het weeshuis weer in geldnood te zitten. LP. de Veye had niet minder dan 413 guldens 11 stuivers 12 penningen te vorderen voor geleverde zeep. De magistraat was kennelijk niet van plan voor de schuld op te draaien. Provisoren kregen het advies daartoe alle menage te betrachten en uitstel in termij nen te verzoeken. Mogelijk was dit voor val een aansporing om bij de aanstelling van provisoressen ook het oude punt van de separatie van het weeshuis en de dia conie weer op de agenda te zetten. De strijd tussen Prinsgezinden en Patriotten, waarbij de laatsten streefden naar meer politieke invloed van de burgerij speelde ongetwijfeld mee. Er werd een raadscom missie ingesteld en op 5 september 1 792 ging de raad akkoord met de voorstellen. De 7de september werd het nieuwe Reglement op de Administratie van het Vreemde Weeshuis vastgesteld. Door de bepalingen van het nieuwe reglement werd de invloed van het stads- 65

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 17