Jaap C. Riemens Het boekje Order der Feest- en Lydens texten' van enkele Zutphense predikanten uit de achttiende eeuw kwam ik tegen toen ik - voor een ander artikel - op zoek was naar drukken van Henricus van Bulderen. Van Bulderen heeft een beperkt aantal werken gedrukt en uitgegeven. Bovengenoemd boekje heeft mijn bijzondere interesse gewekt. Nu het in deze aflevering van ons tijdschrift tóch over drukkers en drukwerk gaat, is het wel aardig even op de inhoud van dit boekje in te gaan. Indeling Het boekje dat achtereenvolgens een be sluit van de magistraat bevat waarin staat dat Van Bulderen dit mag uitgeven, een 'voorwoord' van acht pagina's, 141 pagina's bijbelteksten, die geordend zijn volgens het kerkelijk jaar, en tot slot een lijst van alle predikanten die de gemeente van Zutphen hebben gediend, is klein van omvang. De hoogte is bijna 15 cm en de breedte van de bladzijde 9 cm. Er werd een forse letter gebruikt. Al met al valt de omvang dus wel mee. De Zutphense magistraat besluit op 10 oktober 1770 octrooi te verlenen aan Hendrik van Bulderen om het boekje Order der Feest- en Lydens texten, zooals dezelve op de Feestdagen en in de negen wee ken voor Paasschen in de Kerken te Zutphen worden gepredikt - zo luidt de volledige titel - te drukken. Het octrooi geldt voor een periode van vijftien jaar. Dat houdt in dat niemand gedurende die periode dit boekje zal mogen nadrukken of uitgeven. Wie zich hieraan bezondigt, kan rekenen op een boete van honderd stadsponden en verbeurdverklaring van de partij boeken. Zo'n vaart zal het wel niet gelopen hebben met dit boekje, maar de regels zijn er nu eenmaal. Voorwoord De inleidende zinnen van de vier predi kanten (Wildrik, Eek, Hamerster, Wolter- beek) laten goed zien hoe de kerkelijke verhoudingen lagen in de achttiende eeuw. "De hartelyke en tedere liefdezugt tot U, welke ons aanprikkelt, om met alle onze vermogens U te dienen" is de reden waarom dit boekje verschijnt. Op zich een unicum: de predikanten die ten be hoeve van de kerkgangers de bijbellezin gen, compleet met verwijzingen naar an dere bijbelteksten, in druk laten uitgeven. Het laat meteen ook zien dat de kerkgang in Zutphen op een hoog peil stond. Daar bij moet opgemerkt worden dat de Zutphense gemeenteleden goed voor bereid ter kerke konden gaan en dat de predikanten dat ook zeer op prijs stelden. Het boekje wordt de gemeente aangebo den: "en wy verwagten, en verzoeken tevens, dat gy het ook met zulk een hart en hand gelieft aanteneemen. Ai maakt 'er een goed en nuttig gebruik van voor U zeiven, komt naarstig daar ter plaatze, daar U dit dierbaar Evangelium verkondigd wordt. Gewis het betaamt Gemeentens, en 't is haar zeiven voordeelig en heilzaam veel en yverig voor hunne Leeraars te bidden." De predikantenlijst Dit boekje is in 1 784 uitgegeven als tweede druk. Achterin is dat te merken, aangezien de predikanten die het hebben samengesteld, op één na niet meer in Zutphen 'staan'. Rudolph Wildrik, gekomen in 1 738 van Wijhe, is dan nog steeds predikant, maar Johannes Aroldus Eek is in 1 758 vertrokken naar Amster- 30 Een Zutphens boekje van vier dominees

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 8