Hierdoor keerde men zich impliciet tegen Redding door Bezuiniging, die met eigen kandaten voor de gemeenteraadsverkie zingen kwam. De Zutphensche Courant van 29 mei 1852 liet weten zich niet achter de her verkiezing voor de Tweede Kamer van J.P.P. van Zuylen van Nijevelt voor het district Zutphen te kunnen stellen, gezien diens stemmen voor de Gemeentewet en de Wet op de Rentebelasting. De Ge meentewet werd van conservatieve zijde aangevochten omdat het de gemeenten te weinig zelfstandigheid zou laten. Verder zou volgens de krant Van Zuylen van Nij evelt wel voor de voorgenomen Armen wet stemmen. Het waren de anti-Thor- beckeanen die zich altijd furieus verzet hebben tegen deze Armenwet vanwege de aantasting van kerkelijke rechten op de armenzorg. Duidelijk blijkt ook hier weer het anti- Thorbeckekarakter van de Zutphensche Courant Naar aanleiding van een verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer stelde de Zutphensche Courant van 23 oktober 1852 dat het tijd werd om naast Redding door Bezuiniging tot een tweede kiesver eniging te komen met als argument dat Redding door Bezuiniging bij verkiezin gen de verdeelde meerderheid steeds overtroefde wat tot onverschilligheid on der het niet-liberale electoraat zou leiden. Om dat te doorbreken moest een tweede kiesvereniging redding brengen. De door de krant gewenste concurrentie van Redding door Bezuiniging is natuur lijk het zoveelste bewijs van zijn anti liberale houding. Dit komt nogmaals overweldigend naar voren in een artikel van 30 april 1853, naar aanleiding van de val van het ministerie Thorbecke als ge volg van de Aprilbeweging. Het hele arti kel was een tirade tegen Thorbecke en de zijnen. Het ministerie werd vooral een gebrek aan Oranje-liefde verweten. Het anti-nationale karakter van het bewind werd onderstreept aan de hand van tal loze voorbeelden. Conclusie Als men nogmaals aan zijn geestesoog laat voorbij trekken welke opvattingen Tadama, als stuwende kracht van de Zutphensche Courant, erop nahield en wat de politieke standpuntbepalingen wa ren van deze krant en waar men voor stander van was, dan dient onvermijdelijk de conclusie getrokken te worden dat de Zutphensche Courant de spreekbuis was van de anti-Thobeckeanen. Noten 1Bert Looper, 'De vergeten eeuw: Zutphen 1814-1918', in: Geschiedenis van Zutphen (Zutphen 1989), 146. 2. Algemeen Rijksarchief (ARA), Collectie Thorbecke, inv.nr. 62. 3. ARA, Collectie Thorbecke, inv.nr. 56. 4. H.J. Matthes J.Czn. 'Levensbericht van Mr. Reinier Willem Tadama', in: Handelingen der Jaarlijksche Algemene Vergadering en van de Maatschppij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden 1860, 445. 5. De Briefwisseling van J.R. Thorbecke I, 1830-1833 G.j. Hooykaas met medewer king van een werkgroep onder leiding van J.C. Boogman ed. Rijks Geschiedkundige Publicatiën, Kleine serie nr. 42 's-Graven- hage 1975), nr. 411 6. R.W. Tadama, Geschiedenis der stad Zutphen van de vroegste tijden tot 1795 (Schiedam 1976), XIII. 29

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 7