P.G. van Manen Naar aanleiding van het artikel van Jaap Riemens over de Zutphensehe Courant in Zutphen 1999-4 lijkt de tijd rijp af te rekenen met het hardnekkige misverstand dat de krant in zijn eerste periode geredigeerd werd in de geest van Thorbecke, zoals opgemerkt wordt op blz. 89 van bovengenoemd tijdschrift. Even later wordt in hetzelfde artikel gesteld dat mr. R.W. Tadama en mr. F.R. Pennink hun krachten aan de krant gewijd hebben en dat dit tot gevolg zou hebben dat er een krant in neutrale geest verscheen. Beide veronderstellingen kloppen niet volgens de auteur en hij wil dat graag in deze bijdrage aantonen. Dhr. Van Manen is een vaste bezoeker van het Stadsarchief. Zijn belangstelling gaat uit naar de politieke geschiedenis van de 19e eeuw. Zijn doctoraalstudie van 1999 is getiteld Zutphen1848-1861op weg naar liberale dominantie Gegevens uit bestaande literatuur De reeds genoemde veronderstellingen zijn ook terug te vinden in andere litera tuur. Zo schrijft Bert Looper in Geschiede nis van Zutphen dat de in 1849 opge richte Zutphensehe Courant de liberale stroming vertegenwoordigde1. Het ge denkboek ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de firma W.J. Thieme Cie getiteld Een halve eeuw 1863-1913 vermeldt evenals het genoemde artikel in Zutphen dat Tadama en Pennink de krant in neutrale geest redigeerden. De officiële geschiedenis van het Zutphense familie bedrijf Thieme Groeien in de tijd 1792 - 1992 van W.F. Kalkwiek met medewer king van dr. K.A. Kalkwiek geeft op blz. 28 aan dat W.J.Thieme in 1849 de Zutphensehe Courant oprichtte en dat deze W.J. Thieme de liberale beginselen zeer toegedaan was, een grote verering voor Thorbecke koesterde en dat hij de verbreiding van het liberalisme in Zutphen en omgeving als een taak van de eerste orde zag. Daarbij werd dan ook nog weer aangegeven dat hij later mede werking van anderen kreeg en dat met name van mr. R.W. Tadama en op blz. 151 wordt vermeld dat de Zutphen sehe Courant vanaf het allereerste begin in de geest van Thorbecke verscheen. Reinier Willem Tadama Om te beginnen kan men zich afvragen wat de achtergronden van Tadama waren. In een brief van 31 mei 1852 van G.J. Roosegaarde, prominent bestuurslid van de Liberale Kiesvereniging Redding door Bezuiniging, aan Thorbecke wordt vermeld dat de schrijver van een bepaald artikel in de Zutphensehe Courant de algemeen als redacteur bekende R.W. Tadama was2. We mogen er dacht ik nu wel van uitgaan dat Tadama een belangrijke rol gespeeld heeft bij de Zutphensehe Courant. Een brief van Redding door Bezuiniging van 3 december 1848 aan Thorbecke geeft aan dat bij de gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Zutphen Thorbecke 342 stemmen verkreeg en Tadama, aangeduid als nulli teit des behouds 246. Een aantal anderen moest het met minder stemmen doen. Thorbecke kwam enkele stemmen tekort voor de absolute meerderheid en her stemming tussen hem en Tadama was De Zutphensehe Courant in de eerste jaren: liberaal^ neutraal of?

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 3