De redactie van de Zutphense Courant heeft naast lokale gebeurtenissen ook belangstelling voor nieuws uit andere gewesten en het buitenland, c.q becom mentarieert de Republiek vanuit andere (buitenlandse) lokaties. De Zutphensche Courant hekelt vooral de negen toenmalige oranjegezinde Zutphense schepenen/raden, van wie de bekende August Robert van Heeckeren van Suideras (1743-1811de meest aan sprekende was. Tegenover deze negen plaatst hij een patriots driemanschap: de oude, stijdbare Bernard Joost Verstege (1 723-1 796), in 1 747 schepen geworden en al vijfentwintig jaar burgemeester, ver groeid aan de stad; Wigbold Alexander de Roode van Heeckeren (1741 -1805) en Frederik Benjamin van der Capellen van Rijsselt en Groot Weede (1739-1806), pas vier jaar raad en de jongste van de patriotse factie. Zij steunden Van Bulderen ongetwijfeld met zijn kranten project. Hieronder geef ik enkele berich ten uit de eerste aflevering van de Zutphensche Courant met enkele summiere aantekeningen. T U R K Y E N. Extract van een Brief uit Constantinopo- len. De Groote Heer alhier kan zich niet genoeg verwonderen over de malle direc tie, die de Republiek der Verëenigde Nederlanden in haaren laatsten Oorlog met de Engelschen gehouden heeft, en heeft met de uiterste verontwaardiging, de voor de Republiek zoo zeer ver- neederende Vreedes Prëliminaren ge- leezen, roepende onder 't Leezen als in verwoedheid uit: Welk een gekke Jongen staat daar aan 't Roer van 't Schip, ziende uit zyn venster een Schip, door de zotte bestiering van eenen gekken Stuurman op de klippen byna ten barsten stooten, zoo dat 'er zeer veel toe zal behooren, om dat Schip weder in orde te brengen. NEDERLANDEN. ARNHEM. Toen onlangs de Heer Nagel, Landrost der Graafschap Zutphen3, dood krank, door deeze Stad met zynen Lyfmedi- cus Berns4 reed na het hier op den Ryn leg gend jagt, om daar mede na den Haag ge transporteerd te worden, hadden eenige jongens de brutaliteit hem na te lopen en na te schreuwen, daar legd nu de den Engel- schgezinden honddien Boerenplager, die de Drostendiensten niet wil afgeschafd heb ben, om dat hy liever heerscht over slaven dan vreije menschen; onze Lieve Heer heeft hem al gestraft voor zyne Landverradery en voor zyne onregtveerdige Drostendiensten; gooit hem in 't water en verzuipt den hond met zynen Engelschen Lyfmedicus, die te gelyk zyn Spion en verklikker is.5 36 ZUTPHENSCHE COURANT. Word Uitgegeeven by VAN B., daar de Engelsche Boekwinkel uithangd. MAANDAG den derden NOVEMBER. 1783.

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 14