woedde, zoals in Arnhem en Tiel, is het opvallend dat de enige patriotse krant in Gelderland te Zutphen verscheen. De enige plaats voorzover bekend waar alle genoemde afleveringen bewaard worden is het Stadsarchief te Zutphen.2 De relatieve onbereikbaarheid en de om standigheden waaronder de Zutphensche Courant verscheen, vormen aanleiding deze bron in een tekstuitgave opnieuw te laten verschijnen. Henricus van Bulderen (1718-1794) Henricus van Bulderen werd op 30 september 1 718 te Zutphen gedoopt als zoon van de schout-bij-nacht Lambertus van Bulderen en Johanna van Waeten (ook: Waaten). Hij huwde op 8 december 1 746 in de Walburgiskerk met Helena Judith Lammers; beiden waren vlak voor het huwelijk uit Amster dam naar Zutphen gekomen, waar hij vermoedelijk ook in het drukkersvak werkzaam was geweest. Een magistraatsbesluit van oktober 1750 gaf Van Bulderen het recht kranten aan de burgemeesters en raden/schepenen te leveren. Wekelijks mocht hij drie kranten leveren tegen een vergoeding van hon derd gulden per jaar. In februari 1779 werd het voorrecht aan Van Bulderen in getrokken, omdat de magistraat zichzelf een 'Couranten-geld' had toebedeeld van jaarlijks zeven gulden, zodat burgemees ters en raden een krant van eigen poli tieke voorkeur konden kopen. Van Bulde ren raakte zo na dertig jaar zijn monopo lie voor het leveren van kranten kwijt. MAR CHK Zutphensche Marsch Gecomponeerd door P. A.van Hagen organist en klokkenist Rond 1780 werd deze Zutphensche Marschuitgegeven door onder andere H. van Bulderen. Een voorbeeld van fraai drukwerk dat hij tot in de noten beheerste. 33

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 11