haar drie 'Gelderse' romans ook juist zijn? Ik ging op onderzoek uit. Haar historische roman Het vergeten proces begint met een voorbericht waarin L.E. schrijft, dat zij voor deze roman ge put heeft uit correspondentie, memoires en processtukken die zich in het Rijks archief in Leeuwarden bevinden. In de drie 'Gelderse' boeken bevindt zich geen inleiding die aangeeft welke bronnen L.E. heeft gebruikt. De roman Mietje van Dussen speelt zich slechts gedeeltelijk in Zutphen af en wel in het begin van de Eranse tijd (de winter van 1 794/95). Zutphen wordt in die tijd overstroomd door terugtrekkende Engelse en Hannoverse troepen. Voor de vele doden wordt een afzonderlijk kerkhof in gericht: 'sedert dien tijd Engelsch kerkhof genoemd'. In januari 1 795 vertrekken de vreemde troepen en op woensdag 4 februari 1 795 ('Eerste dag der vrijheid') trekken de Fran sen Zutphen binnen 'zonder dat er een druppel bloed was gestort'. Rouwenoort, hoewel Oranjegezind, bleef ongemoeid. L.E. beschrijft de gevangenneming van Van Heeckeren van 't Suyderas op 't Velde te Warnsveld. In het boek staat, dat de familie Rouwen oort met de (schoon)zussen Mietje, jetje en Idje inwonen bij Freule Alexandrine (Sandrine) Rouwenoort van de Ulenpas in een groot huis in de Waterstraat, dat zij gekregen heeft van haar vader, die zelf heeft gewoond en overleden is in een klein huis in de Bakkerstraat. In het boek staat dat Jetje op 8 maart 1797 is gestorven en begraven in de St. Walbur- giskerk. Dat stemt overeen met de ge gevens van het begraafboek van de kerk. In de roman De Sterkste komt een aantal aanhalingen voor uit correspondentie. Mevrouw M.M. Doornink-Hoogenraad, ge meentearchivaris, beschrijft in De Proosdij te Zutphen de geschiedenis van dit ge bouw en haar bewoners. Bij Reinira Charlotte van Goltstein aangekomen, wijst zij op het werk van L.E.: '-V- Lyte Engelberts, afgebeeld in hetGelders Oudheidkundig Contactbericht' van 1988. over haar (=Reinira) handelt het aar dige en historisch goed gedocumen teerde boek9 n De oude strijd om het bestaan komen de personen van Bartholt Verstege en zijn jongere broer Bernard Joost Verstege en diens zoon Goswin Verstege voor. Voor zover ik het heb nagegaan, kloppen de meeste historische gegevens -op en kele details na. Bernard Joost Verstege was schepen en burgemeester van Zutphen. Hoe kwam L.Eaan haar gegevens? Bij het lezen van haar verhalen en romans komt de vraag boven hoe L.E. aan de his torische gegevens is gekomen. Heeft zij die gegevens over Zutphen en de daar woonachtige personen gevonden in een of meer publikaties? Of heeft zij bijvoor beeld het Rijksarchief in Arnhem en of het Stadsarchief in Zutphen bezocht? Natuur lijk heeft de auteur ook over dichterlijke vrijheid beschikt. Het kan best zijn dat Lyte Engelberts het archief in Zutphen heeft bezocht, maar haar naam wordt niet in het register van bezoekers vermeld (1869-1902 en van 1921 -1922)10. 7 J t- I a t - -

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 9