De sterkste De roman De Sterkste verschijnt even eens als vervolgverhaal in 'Stemmen des tijds' (in 1919) en komt in 1924 in boek vorm uit. De titel van deze roman slaat op de per soonlijkheid van de hoofdpersoon, Reinira Charlotte van Goltstein, dochter van Evert Jan Benjamin Goltstein, burgemeester van Zutphen. Zij groeit op met haar broer Phi lip en zus Geertruyd in het grote huis 'de Proosdij' te Zutphen. Het verhaal begint met het huwelijk van Reinira in 1734 met de Groningse land edelman Allard Philip van den Borch (1691 -1 766). Zij gaat met haar man mee naar slot Nittersum bij Stedum. Zij kan daar niet wennen. Toen zij haar eerste kind verwachtte, wist zij haar man over te halen om naar haar ouderlijk huis in Zutphen terug te keren om daar haar beval ling af te wachten. Zij keert na de bevalling niet terug naar het Groninger land. Het jonge gezin blijft te Zutphen wonen in 'de Proosdij'; daar worden nog enkele kinde ren geboren. Haar vader koopt in 1 738 de heerlijkheid Verwolde, zodat haar man toegelaten kan worden tot de Ridderschap van Zutphen (1 740). Haar man bezit in de graafschap Mark het landgoed Langentrier (bij Bochum), alwaar zij ook een tijdlang wonen. De laatste jaren van haar leven woont Rei nira (haar man is al jaren daarvoor overle den) weer in Zutphen en overlijdt daar in 1772. Zij wordt op 9 maart 1772 'ten grave gebracht in de Grote Kerk'. De oude strijd om het bestaan Ook deze roman verschijnt eerst als ver volgverhaal in 'Stemmen des tijds' (1923). Een jaar later komt het in boekvorm uit en in 1925 wordt het reeds herdrukt. Deze roman speelt zich af in het acht- tiende-eeuwse Zutphen. Het gaat over de familie Verstege: Bernard Joost Verstege, burgemeester van Zutphen en zijn ou dere, zeventigjarige broer Barthold Ver stege, ontvanger-generaal (een eervol en lucratief beroep), die met huishoudster en knecht op het Oudewand woont. Bernard Joost en Barthold weten het voor elkaar te krijgen, dat Goswin (de negentienjarige zoon van Bernard Joost) benoemd wordt tot ontvanger-generaal. Onderling wordt af gesproken, dat Goswin jaarlijks aan zijn oom een bepaald bedrag zal uitkeren. Anders had Barthold zijn baantje niet op gegeven ondanks zijn ouderdom. Zo blijft deze belangrijke post in de familie en is zoon Goswin verzekerd van een inko men. Wanneer enige jaren later Goswin een gezin moet onderhouden, hoopt hij dat zijn oom het jaarlijks te betalen geldbedrag verlaagt. Dat gebeurt niet. Om Goswin financieel te helpen heeft vader Bernard Joost zijn zoon aan de functie van koster weten te helpen. Een ander moet het werk doen, maar Goswin houdt hier geld aan over. Dan slaat het noodlot toe. Goswin krijgt de pokken. Een grote angst vervult allen. Ook Barthold, die bang is dat zijn jaar lijkse inkomsten van Goswin te verliezen. Goswin overlijdt. Bernard Joost Verstege wordt in 1 787 als id van de Magistraat afgezet, vanwege zijn Patriotse sympathieën. Maar na de intocht van de Fransen in 1 795 wordt hij weer met veel eerbewijzen naar het stad huis gebracht. De historische betrouwbaarheid Wertheim-Gijse Weenink8 zegt over de schrijvende tweeling Engelberts, dat de boeken van Ignatia meer op fantasie be rusten en dat de boeken van Lyte histo risch zijn onderbouwd: Voor de liefhebbers van geschiedenis leveren de boeken een schat aan informatie en sfeerbeelden. De Deurnse Courant besteedt in januari 1971 in zes artikelen aandacht aan de schrijfster L.E. en vooral aan haar novelle in de generaliteitslanden, die in het begin van de 18e eeuw in de Peel speelt. De authenticiteit van het verhaal, met namen en al, is nagegaan en dat klopte precies. Zouden de gegevens over Zutphen in 6

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 8