figuren in haar werk. De standsver schillen komen in haar verhalen wel aan de ordemaar worden niet als een probleem voorgesteld. De romans en novellen van Lyte Engel- berts blijven onlosmakelijk verbonden met de tijd en het milieu waarin ze zijn geschreven. Voor de liefhebbers van geschiedenis leveren de boeken evenwel een schat aan informatie en sfeerbeelden Dat deze door de schrijfster slechts als bij zaak zijn bedoelddoet aan hun beteke nis niets af. Hoe komt Hoekstra op het idee dat de ge schiedenis slechts bijzaak is voor L.E.! Engelberts had echter niet alleen ge voel voor het historisch decormaar ook voor de psychologische beleving van haar personagesdie daardoor vlees en bloed worden. Voor de invul ling van haar personages gebruikte zij hoofdzakelijk dagboek- en brieffrag menten. Hetty Wertheim-Gijse Weenink schrijft8: Liete Engelberts schreef vooral in Chris telijke bladen als Stemmen des Tijds' en Eigen Haard', en niet in bladen die in het centrum van het litteraire leven stonden. Bovendien was een pseudo niem bestaande uit twee letters wel de slechtste manier om serieuze aandacht van de litteraire kritiek te trekken. Marie van Zeggelen schrijft in haar in memoriam Wij vinden in L.E/s boeken veel figuren die verwant zijn aan Mietje. Figuren van jonge vrouwen, wier leven zo stil daarheen vlood met zijn verlangens en idealen. Zo licht denkt de lezer, dat het de schrijver van romans uit het ver leden veelal te doen is om oude zeden en gebruiken, maar dit is in waarheid altijd bijzaak. De schrijver, die in brie ven en dagboeken snuffelt, is het al leen om de mens te doen, de mens hoe hij was en wat hem dreef tot de dingen, die hij doet. Dan komt vanzelf de sfeer, de tijd om hem heen en als die sterk werd uitgebeeld, als het huis, de tuin, het landschap gaat spreken, dan is het een bewijs dat die mens in de schrijver is gaan leven. Alle men sen, die L.E. in haar boeken beschrijft, of beter, die zij gevonden heeft in ver geelde papieren, zijn gaan leven en wel meest die stille, in de schaduw ge bleven vrouwenfiguren, zoals Mietje van der Dussen, Friesche Jayke en Francosa Caestecker uit de Generali teitslanden. Zij besluit haar artikel met: Het onherroepelijke voorbijgegane werd door haar pen teruggeroepen op een zo diep menselijke wijze en zo blijft hun werk staan als een rechte zuil in onze barre verwilderde tijd. Haar Zutphenseromans Van haar romans spelen er zich drie in Gelderland af, waarvan twee (gedeelte- ijk) in Zutphen. Ik ga hieronder kort op de inhoud ervan in Mietje van Dussen Deze roman verschijnt aanvankelijk als vervolgverhaal in 'Stemmen des tijds' in 1917/18 en in 1918 in boekvorm. Het verhaal begint in 1 791De zes kinderen van de vroeg overleden Jan Lucas van Dussen zijn opgegroeid in Amsterdam. Clara (26 jaar), de oudste, is naar Gelder land vertrokken, om te huwen met de 51 jarige weduwnaar Willem van Rouwen- oort, heer van de Ulenpas (bij Drempt), lid van de Ridderschap van Zutphen. Haar broers Jacob en Jan en zus Idje zijn met de aanstaande bruid meegereisd om haar huwelijk bij te wonen. Mietje is in Amsterdam achtergebleven. Zij krijgt na enige tijd een brief van zus Clara met de vraag om in de buurt van Drempt te komen wonen. Vlakbij de Ulenpas is een aardig buiten te koop (de Telling); heel geschikt om 's zomers te wonen. Voor de winter kunnen ze een huis in Doesburg kopen. Mietje vindt het een goed plan. Zij gaat in 1 793 voor enkele maanden bij haar zus en zwager op de Ulenpas wonen en in 4 3.

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 6