de Zwitserse gouvernante zal zeker met hart en ziel aan de taak gewijd hebben dit tweetalopgegroeid in het intellectuele milieu van de familie En gel be rts, te leiden. Lyte schrijft over deze gouvernante: een oude Zwitsersche gouvernante van wie zij met haar tweelingzuster onder wijs genoot tot haar elfde jaar en dien tengevolge meer Fransch leerde dan Nederlandsch en een paar maal in de week [les kreeg van] een Holland- sche onderwijzer voor het Hollandsch4. Het bevolkingsregister vermeldt op 20 december 1884 de inschrijving van Jeanne Elise Roberti (geboren op 8 november 1837 in het Zwitserse Maudon) bij de familie Engelberts. Zij is ongetwijfeld de door Maria van Zeggelen genoemde Zwitserse gouvernante. Op 18 april 1891 vertrekt zij naar Hoevelaken. Verder hebben enkele familieleden in Zutphen bij het gezin Engelberts inge woond. I X l De tweeling is zeventien jaar oud wanneer het gezin op 3 mei 1 897 naar Meerssen vertrekt; hun vader is benoemd tot substi tuut officier van Justitie. Van 1904 tot 1909 wonen ze in Zierikzee en vandaar verhuizen zij naar Assen, waar hun vader op 27 juni 1913 overlijdt. Hij is dan offi cier van Justitie. Hun moeder is al op 23 februari 1904 te Zeist overleden. Volgens het bevolkingsregister van Assen vertrekt de tweeling op 15 november 1913 naar Zeist. Van de tweeling Ignatia en Lyte is bekend, dat zij op twaalfjarige leeftijd de kostschool van juffrouw de Puy in Huize Welgelegen te Warnsveld bezoeken5. Hoe beide ongetrouwde zusters hebben geleefd en gewerkt, is vrijwel niet bekend. Wel weten we dat Ignatia, onder het pseudoniem Ignatia Lubeley', een aantal boeken en verhalen heeft gepubliceerd, n Herinnering aan twee Overijsselse buitenplaatsen6 staat hierover: Wie waren deze zusters die zo stil en bescheiden te Huis ter Heide leefden en met zo'n groot talent historische novellenromans en sleutelromans schrevendie in het destijds nog niet zo verre verleden de 18de en 19de eeuw speeldeneen tijd waarin zij vol komen thuis leken te zijn. In verschil lende vertellingen krijgt men de indruk dat beide schrijfsterswaarschijnlijk onbewustauto-biografische portretten schetsten: freules zonder geld, in wier leven o zo weinig voorviel, en die steeds tevreden moesten zijn. Hun schrijftalent en hun belangstelling voor geschiedenis heeft de tweeling Engel berts mogelijk van hun grootvader Nepvue geërfd, die in zijn tijd een bekend letter kundige in Utrecht was. Lyte schrijft in genoemde Herinnering over over haar belangstelling voor geschiedenis: Mijn vader was eveneens als ik een groot liefhebber van geschiedenis, en vooral van plaatselijke geschiedenis. Mijn grootvader van moeders zijde: Mr. j.l.D. Nepvue had er ook grote voorliefde voor. Hij was o.a. een tijd lang redacteur van het jaarboekje Aurorawaar in de jaren 1840-55, alle grote letterkundige geesten van dat tijdperk hunne bijdragen inzonden. 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 4