In januari 1 766 sloten zij een mutueel testament op de langstlevende. Uit hun huwelijk werd een dochter, Wiegje, ge boren. Caspers dreef met zijn vrouw een winkel, maar waarin zij handelden is niet duidelijk. Ze raakten tussen 1 774 (in dit jaar zouden ze in de Spiegelstraat wonen) en 1 777 enkele keren in bet alingsmoeilijkheden, vanwege niet be taalde winkelgoederen en niet afgeloste leningen. Daarbij werd beslag op een deel van hun roerende en onroerende goederen gelegd. Hoewel ze in maart 1 777 een bedrag van vierhonderd gul den op Wiegje vast zetten met de bedoe ling het jaarlijks met 3,5 te verrenten, moest er tussen 1 779 en 1 781 een pro cedure gestart worden om kapitaal en rente van het echtpaar los te krijgen; op nieuw werd een 'pand geëischt'. Caspers was die moeilijkheden in het midden van de jaren tachtig kennelijk te boven. Hij sloot zich vol overgave bij de Zutphense patriottenbeweging aan, ge tuige zijn gedicht uit 1 784. Een tweede gedicht, een vilein grafschrift ter gele genheid van het overlijden van Jan Peter Hasselo in 1 796, gaf uiting aan Caspers' haatgevoelens jegens zijn zwager. Ik geef hieronder eerst Audax' introductiebrief met het ge wraakte gedicht, gevolgd door het graf schrift en enkele observaties. Een 'braaf en cordaat Vryman' De brief die Audax als introductie van Engelbert Caspers' gedicht schreef was een woedend verslag van de manier waarop de toenmalige Zutphense over wegend oranjegezinde magistraat diens werk had behandeld, althans in de ogen van Caspers, die Audax voor zijn zaak wist te winnen: GOED VRIEND! Al weder wat nieuws van de Geldersche Tieranny dan van dien aart, dat zy haare lafheid en magteloosheid voor het oog der geheele Waereld bloot ligt Een braaf en cordaat Ingezeten de Heer E. CASPERS, had met eene vrymoedigheid, welke het kenmerk is van een Vryman, het bygaande Dichtstuk opgesteld en ter Drukpers gegeven De Belaagers der Burgerlyke Vryheid hadden zoo rasch den inhoud niet vernoomen of zy gevoelden zich en niet gewoon zelvs iemand, die maar van verre hunne wanbedryven als met den vinger aanstipt, aan haare wraaklust te spaaren, moesten zy ook in dit geval zich zeiven weêr gelyk blyven en eene zogenaamde, doch belachgelyke straföeffening ter voldoening aan hunne al toos tot wraak genegen harten daar stellen zy hebben dan de stoutheid durven bedryven eenige honderd Exemplaaren, zo als die nauwlyks van de Drukpers ge- koomen waaren, uit het Huis van den braaven Autheur te doen haaien en wel on der voorwendsel dat de Magistraat 'er kennis van wilde draagen en 'er over zoude delibereeren De Autheur rasch deeze kunstgreep vattende, heeft daarop een declaratoir gedaan, en zyne volkomen Justificatie ingediend, midsgaders by herha ling om het geen hem wettig competeerde aangedrongen of in geval men oor deelde, dat hy eene strafwaardige misdaad begaan hadde, hem naar rigeur der wetten te straffen Dan de Heerschzucht en het Geweld zich nimmer aan de reden bepaalende, en altoos vreezende voor de cordaate verdediging van een vry Burger, verkoos zulks niet, maar bleef haar eens gevormd plan volvoeren ech ter met die bepaaling, om het ditmaal min in 't openbaar tot bedekking haarer ei gen schande te doen zy hebben dan goedgevonden binnen 's Kamers dit Dichtstuk te doen verbranden en dus met dat onderscheid alhier dezelve rol gespeeld, als te ARNHEM met het zoo waardig Weekblad de POST VAN DEN NE- DER-RHYN geschied is. (...)Breedvoerig hier over uit te weiden, zoude zelfs den eenvoudigsten eerlyken Burger te kort gedaan zyn, als welke genoeg kan bevroe den, waar zich hier de Schoen wringt, en wie de hoofdrol in dit werk gehad heeft; een Bloedtapper is te zeer door de wol geverwd, dan dat hy zich egens anders aan 12

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 14