Pieter van Wissing Wie zich in een verklaard oranjegezind gewest als Gelderland in het laatste kwart van de achttiende eeuw als patriots auteur wilde laten geldenhad het gezien de strenge censuur niet gemakkelijk. Een van die auteurs woonde in Zutphen. Hij was ervan overtuigd dat Oranje en zijn cabale gewapenderhand bestreden moest worden om de ware vryheid te bereiken. Er zijn van hem twee gedichten bekend. Het ene - vol nieuwerwetse vrijheidsdrang - werd op gerechtelijk bevel verbrandhet andere moest hij publiekelijk intrekken. Fragmenten uit het leven van Engelbert Caspersgelegenheidsdichter. In het bekende patriotse weekblad De Politieke Kruyer (Amsterdam 1 781 -1 787) nam redacteur Christiaan Hespe in een juninummer van 1787 een brief van Audax op, dat als inleiding op een bijge voegd gedicht van zekere Engelbert Cas pers diende'. Wie zich achter dit pseu doniem Audax (vermetele) schuil hield is mij niet bekend. Maar hij was wel een van de Gelderse correspondenten van De Politieke Kruyer en de Post van den Neder-Rhyn (Utrecht 1 780-1 787), week bladen die vanuit patriots gezichtspunt regelmatig over Gelderland berichtten. Kortstondig verscheen de patriotse Zutphensche Courant totaal zeven af leveringen in 1783-1784 met onder brekingen) bij Henricus van Bulderen (1 718-1 794) in de Korte Hofstraat 'daar de Engelsche Boekhandel uithangd' die moeite had zijn krant in een politiek- vijandige omgeving te blijven uitgeven2. Nog op 22 april 1 786 werd een afleve ring van de Post van den Neder-Rhyn te Arnhem in het openbaar verbrand, om dat daarin de vervroegde invrijheidsstel- ling van een moordenaar was bekriti seerd. Patriots of liever anti-stadhouder lijk nieuws over Gelderland moest dus vooral in periodieken en kranten buiten Gelderland gebracht worden. Wie perio dieken en kranten van welke politieke signatuur dan ook wilde lezen, was aan gewezen op koffiehuizen en herbergen. Daar lagen ook talloze pamfletten, gedichten en andere publicaties waarin opgekropte gemoederen geventileerd werden, voorzover ze niet in beslag waren genomen. Daar had ook het ge wraakte werk van Caspers uit 1 784 moeten liggen, maar het zou Zutphen dus via een omweg over Holland bereiken. Over hem is niet veel bekend: Engelbert Caspers werd op 3 april 1 739 te Zutphen gedoopt als zoon van Jochem en Anna Berendina Schaap. Op 18 februari 1 753 huwde hij er de Zutphense Maria Marga- retha Jongelings. Een jaar later betrokken zij een huis (bestaande uit drie wonink jes in de Rodetorenstraat. Maria moet voor 1 764 overleden zijn, want Caspers huwde op 16 mei van dat jaar als we duwnaar met Dirkje [Derkje] Hasselo (gedoopt 21 oktober 1 733), het zes jaar oudere zusje van de straks te bespreken Zutphense gemeensman en plaatsver vangend rentmeester van het Heer Hendrikshuis, Jan P(i)eter Hasselo. Engelbert en Dirkje verhuisden in de zelfde maand naar de Nieuwstad, nadat ze in april hun huwelijkse voorwaarden hadden laten vastleggen. 11 'AI weder wat nieuws van de Geldersche tieranrsy' (1) Uit het leven van de ybraave AutheurEngelbert Caspers

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 13