Gon van Dijck Zutphensche Courant van 3 februari 1899 De Standaard deelt een en ander mede van de stern-machine, te Rochester, N.Y., uitgevonden, en die op proef doeltreffend is gebleken en mettertijd gezegd mag worden de volmaaktheid bereikt te hebben. Het is een stemmachine geheel van me taal, waar noch papier noch potlood bij te pas komt, en die het volgende electora le ideaal verwezenlijkt: 1°. Ze verzekert in volstrekten zin het stembusgeheim, en maakt het aan den kiezer onmogelijk, om, hetzij met op zet hetzij bij ongeluk, eenig spoor van zijn handeling, buiten het stellen zelf, achter te laten. 2°. Ze geeft de gelegenheid om óf alleen candidaten van eenzelfde lijst, óf can didaten van verschillende lijsten te stemmen. 3°. Ze maakt het onmogelijk, dat een kiezer meer dan één stem uitbrengt. 4°. Ze stelt hem in staat, om een begane vergissing op staanden voet te her stellen. 5°. Ze voorkomt alle stemmen van on waarde. 6°. Na afloop der stemming wijst ze zon der eenige nadere optrekking, onmid dellijk het stemmencijfer aan, dat op een candidaat is uitgebracht; en zulks zonder dat iemand vooraf van deze cijfers nota kon nemen, of ze kon wijzigen. Voegt men hier nu bij, zegt het blad, dat bij de jongste stemming proefondervinde lijk gebleken is, dat geen der kiezers moeite had om het mechaniek te begrij pen; dat de geheele stemming nog korter afliep dan anders; en dat het hier een stemming gold, niet voor één, maar 30 waardigheidsbekleeders te gelijk, te kie zen uit 210 candidaten, wier namen alle voluit op de machine moesten voorko men; dan zal men wel toegeven, dat het niet te sterk gesproken is, zoo we hier spreken van een bereikt ideaal. 10 Uit de krant geknipt9 Een stemmachine

Zutphen (vanaf 1982) | 2000 | | pagina 12