Henk Mulder Wie vanaf de Kerkhofweg in Warnsveld de Looër Enkweg (genoemd naar boerderij het Loo op de Enk) ingaatontmoet na een paar honderd meter aan de linkerkant een wit kruisje met daarop vermeld: A.P. Periard 4 april 1945. Waarom staat dat kruisje daarEr wordt veel over gezegd en gehoord wat er zoal over verteld wordt en isvolgt hieronder het juiste verhaal. Tijdens de aanval door de geallieerden op Warnsveld en Zutphen in april 1945 kreeg de C-compagnie van The Stormont, Dundas Glengarry Highlanders uit Canada (kortweg 'the Glens' genoemd) in de ochtend van 4 april 1945 de opdracht om vanaf de Hekkelerdijk, via de huidige Looër Enkweg, op te trekken in de rich ting van de (toenmalige) Leestense school aan de Kerkhofweg. Onverwacht werden zij daarbij beschoten door scherpschutters en machinegeweervuur. Korporaal Aimee P. Periard, die het 15e peleton aanvoerde, werd hierbij gedood. Hij was de eerste gesneuvelde die dag van de C-compagnie. Kort daarop werden ook sergeant E. Baker en private (soldaat) Hannan, van hetzelfde onderdeel, op de Looër Enk dodelijk getroffen. Henk Dijkman Hoe weten we dat zo precies? Wel, in het huis naast de Leestense school, woonde 'meester' Dijkman, het hoofd der school. Zoon Henk, tijdens de bevrijding elf jaar oud, vertrok na zijn studie naar Canada, waar hij in contact kwam met oud-mili tairen die onder andere een aandeel had den gehad bij de bevrijding van Leesten en Warnsveld in 1945. Voor Henk Dijk man ging toen het verleden herleven. Hij beschreef de bevrijdingsdagen vanuit zijn herinnering en van daaruit groeide zijn belangstelling voor een nadere kennis making met de veteranen die aan onze bevrijding hadden deelgenomen. Zo kwam hij ook in contact met Frank Periard uit Alexandria, Ontario. Van hem vernam hij dat zijn broer Aimee op 4 april 1945, betrekkelijk dichtbij het ouderlijk huis van Dijkman, was gesneuveld. Een tweede broer van Frank was als militair bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De diepbedroefde ouders, die twee van hun drie zonen moesten missen, hebben dit niet lang overleefd. Frank Periard bleef alleen over. Emotioneel bezoek Zo kwam Henk Dijkman, met Frank Periard en zijn vrouw, in het voorjaar van 1994 naar Warnsveld om hem de plek te kunnen aanwijzen waar broer Aimee was gesneuveld. Omdat wij, vanuit de Museumcommissie van het Groot Graffel, in die tijd druk doende waren gegevens over de bevrijding te verzamelen, waarbij we ook in contact waren gekomen met Henk Dijkman, verzocht hij ons dit bezoek van Frank Periard voor te bereiden. Vanuit het Groot Graffel hebben wij toen, vanwege dit heel bijzondere en emotionele bezoek, een wit kruisje gemaakt en dat neergezet op een plaats langs de Looër Enkweg, ongeveer 200 meter van het schoolmeestershuis verwijderd. Bedoeld als tijdelijk gebaar! Op 4 mei 1994 hebben we met de familie Dijkman en een aantal belangstellenden een wandeling gemaakt vanaf de Hekkeler dijk, precies zoals de Canadezen in 1945 optrokken naar de school. Bij het witte kruisje hebben we een korte herdenkings plechtigheid gehouden en bloemen ge legd. Daarna zijn we verder gewandeld naar het Groot Graffel, waar een kleine tentoonstelling was ingericht en waar de koffie klaar stond. 73 Het witte kruisje aan de Looër Esikweg

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 3