mr. F.R. Pennink, stelden tijd en bekwaam heden beschikbaar, zodat er een krant verscheen die "in neutralen geest" werd geredigeerd. Het duurde even eer deze vrijetijdsbesteding gekanaliseerd werd tot een heuse baan. Toen kwam de heer van der Staaij. Hij werd de vaste kracht voor de redactie en bleef dat tot 1887. Het woord neutraal is in dit verband inte ressant. De krant werd bestempeld als een liberale krant. Dat was de krant niet vanaf het begin. Het was vooral te danken aan het werk van mr. B.H. Pekelharing en later van ds. B. Cuperus, die zorgden voor een krant die de stem was geworden van de vooruitstrevende-liberale partij. Er was in de krant aandacht voor de dingen die zich afspeelden buiten het Zutphense. "Men schrijft ons uit Den Haag" was een wekelijks terugkerend hoofdartikel, dat zelfs landelijke naam en faam genoot. Ook de persoonlijke opvattingen en be vlogen idealen van de drukker, uitgever en administrateur van de krant drukten hun stempel op de kwaliteit van de krant. De krant werd in de eerste twintig jaar van haar bestaan steeds meer "de Courant voor Zutphen en Omstreken". Dat bleef zij ook toen andere hoofdredacteuren de plaats innamen van de pioniers. Bekende namen in dit verband zijn J.A. Bientjes, C.L. van Balen en A.G. Biemond. Zutpbens Dagblad Op 6 februari 1946 verscheen voor het eerst het Zutphens Dagbladgeen nieuwe krant (het was nr. 40 van de zesde jaar gang). Het was gewoon de nieuwe naam voor de uitgave van Het Parool. De nadruk kwam nu, meer dan voorheen, te liggen op het plaatselijke nieuws. In telling van jaargangen en afleveringen bleef men Het Parool (dat dateerde van 1940) volgen. Na zaterdag 9 augustus 1975, jr. 35, nr. 185 komt maandag 11 augustus 1975, jr. 97, nr. 186. De krant geeft geen ver klaring voor deze wijziging, maar het gaat ongetwijfeld terug tot het eerste jaar waarin de krant elke werkdag verscheen. Achttiende eeuw De Zutphensche Courant was overigens niet de eerste krant in Zutphen. In het Stadsarchief worden enkele kranten be waard uit de 18e eeuw. Bijvoorbeeld de krant van 3 november 1 783, klein- kwarto-formaat. Deze heet Zutphensche Courant en heeft als onderkop: "Word Uitgegeeven by van B., daar de Engelsche Boekwinkel uithangd". Het tweede nummer dat het Stadsarchief heeft is van 1 januari 1 784. Hier wordt in de kop ge zegd: "Word Uitgegeeven ter Drukkery van H. van Bulderen, en Comp. Boek verkoper in de Korte Hofstraat, en by de voornaamste boekverkopers in Nederland". Het Stadsarchief bewaart de complete krant die van 1 783 tot 1784 is uitgegeven: zeven nummers. Deze krant is heeft echter niets te maken met de krant die in 1849 op de markt kwam. Een editie van deze achttiende-eeuwse krant is in voorberei ding. Concurrentie De krant van 1849 heeft weinig of geen last van concurrentie. Maar 20 jaar na het verschijnen van het eerste nummer komt De Omroeper uit (niet te verwarren met het kerkelijk informatieblad van de Evan- gelisch-Lutherse Gemeente van Zutphen!). Met ingang van 1872 wordt deze krant omgedoopt in Nieuwe Zutphensche Cou rant. Het blad, uitgegeven door Firma J.H.A. Wansleven Zn. te Zutphen, is echter nooit uitgegroeid tot een dagblad, maar verscheen tot aan de opheffing in 1919 twee keer per week. Afhankelijk van de politieke kleur adverteerde men (veel) in de ene of in de andere krant. Na de oorlog De krant was vooral een krant van Thieme. In het gedenkboek van de Fa. Thieme staat daar het nodige in te lezen over deze krant. Meteen na de oorlog, in juni 1945, werd de administratie van abonne menten en advertenties gevestigd-in het pand Turfstraat 2. In november 1949 werd dit pand verruild voor Houtmarkt 66.

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 20