Het is ongemerkt voorbijgegaan dit jaag maar "onze krant", vaak nog Zutphens Dagblad genoemd, verscheen in dit jaar 150 jaar geleden voor het eerst De geschiedenis van deze krant laat zien dat het niet zo vreemd is dat "men" er niet meer aan gedacht heeft. Er is wel degelijk aan gedacht! De historie van dit dagblad is in het verleden vastgelegd door dhr. H.T.M. Rullmann, tot 1985 archiefambtenaar van het Gemeentearchief Zutphen, sinds dat jaar te Nijmegen. Ik heb dankbaar gebruik gemaakt van zijn aantekeningen. De "eerste" en de laatste Op 6 april 1849, ruim 150 jaar geleden dus, verscheen de eerste Zutphensche Courant. Daarna op de vrijdagen 13 en 20 april en vanaf zaterdag 28 april kwam de krant wekelijks uit. Het aantal keren per week werd geleidelijk opgevoerd. Van 1862 tot 1869 was er op woensdag en op zaterdag een krant en in vanaf juli van dat jaar tot het einde van 1872 ver scheen de krant drie keer per week (dins dag, donderdag en zaterdag), op groter formaat. Vanaf 1873 tot het einde van 1876 was er vier keer per week een Zutphens nieuwsblad. Op dinsdag en donderdag was er geen krant. Pas in 1877 verscheen de krant zes keer per week, zij het in klein formaat. Dat formaat wijzigde enkele keren. Voor het eerst begin 18888 en later opnieuw rond Kerstmis 1898. Toen had de krant het for maat en de omvang die het jaren gekend heeft. De laatste Zutphensche Courant ver scheen op 30 september 1941In de latere oorlogsjaren verscheen het Duitsgezinde blad Koerier dat direct na de oorlog het veld moest ruimen voor een regionale uit gave van Het Parool. Tbieme en de krant W.J. Thieme ging op 6 april 1849 van start met de Zutphensche Courant. In de omgeving, in Arnhem, verscheen toen de Arnhemsche Couranteen blad dat in 1816 door een oudere broer, C.A. Thieme, werd uitgegeven. Deze overleed in 1847. Een paar jaar daarna kwam de hoofdre dactie van deze krant in handen van een neef, D.A. Thieme. Dat Zutphen in 1849 deze krant kreeg had vooral te maken met het roerige jaar 1848, toen het liberalisme in Nederland doorbrak. In 1849 formeerde Thorbecke z'n eerste kabinet. Thieme was een ras- iberaal en bewonderde Thorbecke zeer. In de beginjaren van de krant is te zien dat de krant helemaal geredigeerd werd in de geest van de grote liberale staatsman. De eigenaar van de krant was tevens zetter, drukker, redacteur en uitgever. Het ging Thieme om het uitdragen van de liberale beginselen. Dat dat ook winst op leverde, was meegenomen. Daar ging het echter niet om. Het hoofddoel van het uit geven van de krant was van een andere aard. De oplage van de krant lag tussen de 500 en 800 exemplaren. Het aantal abonnees was tot 1870 niet groot. Thieme moet aan de krant wel een heel werk gehad hebben, want wie zoiets alleen moet maken, heeft er het nodige aan te besteden In 1854 kreeg hij een beroerte. Zijn zoon Willem werd aangewezen om de krant op zich te nemen. De eerste redactieleden In het begin was er nauwelijks sprake van een redactie. Enkele belangstellende plaatsgenoten, zoals mr. R.W. Tadama en 89 Jaap C. Riemens Een krant die 150 jaar oud is

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 19