De op 17 februari 1964 vastgestelde gemeentevlag van Warnsveldvolgens het model dat bij het raadsbesluit hoorde, (foto: Stadsarchief Zutphen). van Warnsveld in 1853 bij koning Willem III had aangevraagd. Het gemeentebestuur dacht destijds ge rechtigd te zijn dit wapen te voeren omdat: Warnsveld bereids voorkomende in de geschiedrollen van het jaar 1121, wordt afgeleid van de naam Warns, volgens sommigen een heidensche Cod bij de Friezen vereerd, volgens anderen de nationale Cod der War ners, een Saksische stam die destijds ons Vaderland van het Oosten naar het Westen is doorgetrokken en op vele plaatsen sporen van zijn verblijf heeft achtergelaten, en welke Godheid, hij moge dan een Friesche ofeene Saxi- sche geweest zijn, in de kronijken ge naamd wordt "Gemino Warns aliger angue" [vertaald: Warns, gevleugeld, met dubbele slang - jP]afgebeeld als eene gevleugelde Godheid (of mans persoon) met een zwaren baard, in iedere hand een slang houdende, staande op een rad. Aldus het gemeentebestuur van Warnsveld in het verzoekschrift aan koning Willem III van 14 februari 1853. Voor het samenstellen van zijn artikel over het ontstaan van het gemeentewapen van Warnsveld, dat verscheen in het Jaar boek Achterhoek en Liemers (1982), heeft J.W. van Petersen een zoektocht ge daan naar de afbeelding en kronieken waarvan in 1852 sprake was. Hij heeft ze niet kunnen vinden. Van Petersen trok ook in twijfel of Warns wel een heidense god is geweest. Met andere hedendaagse geschiedschrijvers was hij van mening van niet. In 1964 behoorde Warnsveld tot de eerste gemeenten in het land die een eigen vlag aannamen. Bij de eeuwwisseling heeft vrij wel elke Nederlandse gemeente - waarvan het aantal met het jaar verder afneemt - een eigen vlag, waarmee de eigenheid en zelfstandigheid wordt uitgedragen. En dat doet Warnsveld maar al te graag, al is het om zich Zutphen van het lijf te houden. 87

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 17