Het advies voor de vlag luidde: "Recht hoekig, bestaande uit twee horizontale banen, boven wit, beneden groen, met daar overheen een staand rad van geel." De Hoge Raad van Adel had zich aan de ongeschreven wet gehouden dat een ge- meentevlag zoveel mogelijk wordt ont worpen aan de hand van de kleuren en emblemen uit het plaatselijke wapen. In het gemeentehuis werden aan de hand van die omschrijving twee ontwerpen ge maakt, die op hun beurt weer aan de Hoge Raad van Adel werden voorgelegd. Deze liet het college op 10 december 1963 weten: De Hoge Raad van Adel [heeft] de eer U mede te delendat hij bepaald de voorkeur geeft aan het ontwerpgemerkt A, voor Uw gemeentevlag, met dien verstande dat het rad de grootte verkrijgt van het rad in ontwerp B, doch wel met 8 spaken. De vaststelling van de gemeentevlag stond als punt 12 op de agenda van de raadsvergadering van 1 7 februari 1964. Een hamerstuk was het geenszins. Enkele raadsleden betoogden dat ze graag de godheid Warns op de vlag hadden gezien. Het VVD-raadslid Laman: "Er staat alleen maar een wiel in en dat wiel doet me denken aan het rad van een motorfiets." Hij vreesde dat de Warnsveldse vlag wel eens aangezien kon worden als de vlag van een motorclub. Laman wilde het rad liever niet in de vlag. "Kan het niet in een hoek ergens bovenaan en wat kleiner", vroeg hij aan de burgemeester D. Reitsma. De burgemeester verdedigde het voorstel van de Hoge raad van Adel. Hij zei dat de Hoge Raad diep had nagedacht over het voorste! en dat het ingewikkelde Warnsveldse wapen niet te gebruiken was voor de vlag omdat het "technisch" niet mogelijk was. Het enige afneembare van het gemeentewapen was volgens burgemeester Reitsma het wiel. Dat wiel was aan agrarisch wiel, en beslist geen motorwiel. En de slangen die Warns op het wapen vasthoudt, konden niet op de vlag omdat deze anders op een dokters- vlag zou lijken. Raadsbesluit Na het aanhoren van deze argumenten legden alle raadsleden zich neer bij het vlaggenvoorstel zoals dat door de Hoge Raad van Adel was opgesteld (afb. 2). In het raadsbesluit stond dat de gemeente raad besloten had: - vast te stellendat de vlagwelke als vlag der gemeente zal worden gebezigd zal zijn een rechthoekige vlagbe staande uit twee horizontale banen boven witbeneden groenmet daar overheen een staand rad van geel met acht spakenovereenkomstig de bij dit besluit behorende tekening en voorts te bepalen: - dat de verhouding van de lengte van de vlag tot de hoogte als drie staat tot twee; - dat de liggende middellijn van het rad zal samenvallen met de lijnwelke in de lengte in het midden door de vlag kan worden getrokkenterwijl de staande middellijn van het rad zal samenvallen met de lijnwelke kan worden getrokken in het midden van de breedte van de vlag; - dat de doorsnede van het rad gelijk zal zijn aan een derde gedeelte van de lengte van de vlag en dat als gevolg daarvan de hoogte van het rad de helft van de breedte van de vlag in beslag zal nemen; - dat als uitvloeisel van het onder d [be doeld wordt c - JP] genoemde ter weerszijden van het radnaar de lengte van de vlag gerekendeen derde gedeelte van de vlag niet door het rad wordt ingenomen en ter weers zijden van het radnaar de breedte van de vlag gerekendeen vierde ge deelte van de vlag niet door het rad wordt overdekt. Burgemeester Reitsma had een eigentijdse invulling gegeven aan de betekenis van het rad op de vlag, door te beweren dat het een karrenwiel was. De oorspronkelijk betekenis van het rad is echter niet duide lijk. Dat geldt overigens voor het hele ge meentewapen dat het gemeentebestuur

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 16