van het défilé hun vaandels mee terug naar huis. Enkele gemeentebesturen besloten daarop het difileervaandel tot gemeente- vlag te promoveren, zoals dat gebeurde in Zelhem en het (in 1971 opgeheven Gelderse) Laren. In de meeste gevallen echter kwamen de vaandels in de ge meentearchieven of plaatselijke oudheid kamers terecht. Wat er met de vaandels van Warnsveld en Zutphen is gebeurd, is onbekend. In Warnsveld was die echter in 1963 nog bekend. Na de oorlogsjaren De Tweede Wereldoorlog bracht heel andere zorgen met zich mee dan het vast stellen van een vlag. En naarmate de tijd verstreek wist men in de gemeentehuizen ook niet meer waar die vaandels vandaan kwamen en wat ze betekenden. Na de Tweede Wereldoorlog was Neder land rijp voor de invoering van regionale vlaggen. Drenthe was in februari 1947 de eerste provincie die haar vlag vaststelde. Gelderland volgde in 1953, met een vlag uit drie evenhoge banen, van boven naar beneden in de kleuren blauw, geel en zwart. De kleuren waren ontleend aan het provinciewapen. Onofficiële vlag In oktober 1958 schreef de vlaggendes- kundige Klaes Sierksma alle Nederlandse gemeenten aan om inlichtingen over het plaatselijke wapen en de vlag. Gemeente secretaris Glas antwoordde Sierksma op 10 oktober 1958: Een gemeentevlag is wel aanwezig. Niet officiéél bij raadsbesluit vastgesteld. De kleuren zijn als hieronder aangegeven. De door Glas verstrekte gegevens heeft Sierksma verwerkt in het in 1962 versche nen Nederlands Vlaggenboek. Daarin is de vlag (afb. 1) omschreven als: 'Twee evenhoge banen van groen en geel, met een verlengde broek waarop het gemeente wapenschild." Sierksma vulde aan: "Deze vlag is niet offi cieel. De kleuren (waarbij de verlengde broek als wit medespeelt) zijn ontleend aan die van het wapenschild." Dit is alles wat er over deze vlag bekend is. Wanneer en waarom deze vlag in gebruik is genomen, melden de bronnen niet. Het raadsel rond deze vlag wordt echter nog groter. Op 13 juni 1963 verzocht het college van burgemeester en wethouders de Hoge Raad van Adel in Den Haag een advies uit te brengen voor een gemeente- vlag. Het college schreef de Hoge Raad van Adel, die destijds van de minister van Binnenlandse Zaken om raad gevraagd moest worden als er plannen waren een gemeentevlag vast te stellen: Momenteel bestaat er wel een z.g. ge meentevlag, welke destijds is gemaakt voor een défilé in Amsterdam ter gele genheid van het 40-jarig regeringsjubi leum van Koningin Wilhelmina. Op deze vlagdie ook uit twee banen be staat, is eveneens het gemeentewapen aangebracht (de god Warns) Dit kan niét de vlag zijn die gemeente secretaris Glas vijf jaar eerder - in 1958 - aan Sierksma had gemeld. Die vlag was immers uitgevoerd in de kleuren van het gemeentewapen (groen, geel en wit), en niet in die van Gelderland uit 1938 (blauw en geel). Hoge Raad van Adel De reden waarom burgemeester en wet houders een echte gemeentevlag wilden, was "dat ons college vanuit de bevolking dezer gemeente is benaderd om een voorstel aan de gemeenteraad te doen tot vaststelling van een gemeentevlag waar bij gedacht wordt aan een eenvoudige uitvoering, bijv. een vlag bestaande uit twee banen". Het college verzocht de Hoge Raad van Adel om spoed "opdat, indien enigszins mogelijk tijdens de in augustus te houden Feestweek, een officieel vastgestelde gemeentevlag in gebruik kan worden ge nomen." Haastige spoed is zelden goed. Wellicht daarom duurde het dan ook tot 11 sep tember 1963 - ruim na de Feestweek - voordat de Hoge Raad van Adel met een advies kwam. 85

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 15