zich van elkaar door het gemeentewapen in de linker bovenhoek. Er zijn immers geen twee dezelfde gemeentewapens. Het idee was afkomstig van de Brabantse rijksarchivaris J. Smit, die hiermee in de eerste plaats bredere bekendheid wilde geven aan de Brabantse blokkenvlag, waarvan het gebruik toen in onbruik was geraakt. Noord-Brabant mocht dan weliswaar een oude provincievlag bezitten, de meeste andere provincies hadden anno 1938 geen eigen dundoek. Gelderland be hoorde tot de grote groep provincies zon der provincievlag. Nog in 1936 had de Commissaris van de Koningin aan de bibliothecaris van het Instituut voor Scheep- en Luchtvaart in Rotterdam ge schreven: Een vlag van de provincie Gelderland [is] nimmer vastgesteld. Officieus mag worden aangenomen dat zij bestaat uit twee liggende banenboven geel, be neden blauw. Gelderse gemeenten Deze onofficiële vlag stond model voor de vaandels die het Comité Jeugdhulde 1938 voor de Gelderse gemeenten in ge dachten had. Elke Gelderse gemeente werd naar het Olympisch Stadion afge vaardigd met een geel-blauw doek, met in de linker bovenhoek het gemeentewapen. Warnsveld met het in 1853 namens de koning verleende wapen. Het vaandel van Zutphen werd gesierd met het wapen dat de stad op 20 juli 181 6 van de Hoge Raad van Adel had gekregen. De officiële, heraldische omschrijving van het Warnsveldse wapen luidt volgens de beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken van 21 maart 1853, nr. 254: "Een schild van sinopel, beladen met eenen naakten, omgorden, gebaarden en gevleugelden linkszienden afgod, in elke hand eene slang houdende, alles van zilver, staande op een liggend rad van goud". Sinopel is de in de heraldiek ge bruikelijke benaming voor groen. De afgevaardigden van het défilé voor koningin Wilhelmina namen na afloop Op basis van de in 1958 verstrekte gegevens werd deze vlag in 7 962 opgenomen in het Nederlands Vlaggenboek'. Twee even hoge banengroen en geel, met aan de stokzijde een vertikale witte baan, met daarin het gemeentewapen, (foto: Stadsarchief Zutphen). 84

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 14