Jos Poels De vlag van Warnsveld werd in 1964 door de gemeenteraad vastgesteld. De geschie denis van de gemeentevlag begint echter in 1938, toen de gemeente een defileer vaandel opgedrongen kreeg. Jos Poels, hoofdredacteur van het 'Vlaggentijdschrift Vexilla Nostravan de Nederlandse Vereniging voor Vlaggenkunde beschrijft de totstandkoming van de Warnsveldse vlag. En passant geeft hij kleur aan enkele "witte vlekken" in het artikel van Jaap Riemens, "De lange weg van de Zutphense vlag", dat verscheen in Zutphen, 1998-2. Het fenomeen gemeentevlag vindt zijn oorsprong in de scheepvaart. De Hollandse en Zeeuwse schepen die in de Gouden Eeuw de wereldzeeën bevoeren, gebruik ten behalve landsvlaggen stadsvlaggen om aan te geven wat hun thuishaven was. Het gebruik van stads- en gemeentevlaggen waaide pas in de loop van de twintigste eeuw over naar plaatsen zonder maritieme historie. Een gemeentevlag en -wapen worden vaak in één adem genoemd, terwijl het eigenlijk twee verschillende zaken zijn. Een ge meentewapen is het symbool van de ge meente als bestuurlijke instelling en mag alleen door haar worden gebruikt. Een ge- meentevlag is van iedereen en kan worden uitgestoken door iedereen die zich daar toe geroepen voelt. Vlaggen, wapens en vaandels Het eerste hoofdstuk van de geschiedenis van de Warnsveldse vlag werd in 1938 geschreven. Nederland vierde toen feest omdat Wilhelmina 40 jaar eerder tot ko ningin was gekroond. Op 10 september van dat jaar vond in het Olympisch Stadion in Amsterdam een vaandelparade plaats. De organisatie daarvan was in handen van het Centraal Bureau Jeugdhulde 1938 in Den Haag. Dat had het plan opgevat om voor de koningin een défilé te houden, waarvoor uit elke gemeente iemand werd uitgenodigd. Omdat de koningin on mogelijk kon zien uit welke plaatsen de personen kwamen die aan haar voorbij trokken, moest worden omgekeken naar herkenningstekens. In de jaren vóór de Tweede Wereldoorlog was het gebruik van vaandels heel ge woon. Elke zichzelf respecterende club of instelling - van gymnastiekvereniging tot politieke partij - had een vaandel. Een vaandel is iets anders dan een vlag. Een vlag dient zo eenvoudig mogelijk te zijn. Kleuren en emblemen moeten in één oogopslag duidelijk maken waar de vlag voor staat. Het gebruik wil dat heraldische wapens en woorden op een vlag taboe zijn. Deze regels gelden niet voor vaan dels. Hier geldt eigenlijk het tegenoverge stelde. Hoe ingewikkelder het vaandel eruit ziet, des te beter het is. In de regel is elk vaandel uniek, en mag woorden en wapenschilden bevatten - graag zelfs. Centraal Bureau Jeugdhulde In 1938 was het aantal vlagvoerende ge meenten - Nederland telde er toen meer dan twaalfhonderd - miniem. Afgezien van de steden die van oudsher een 'scheepsvlag' hadden, was er toen slechts een handjevol gemeenten met een eigen vlag. Voor het Centraal Bureau Jeugd hulde 1938 was het ondoenlijk om voor elke plaats een unieke vlag te ontwerpen. De oplossing voor het probleem van de herkenning werd in Noord-Brabant ge vonden. Drie jaar eerder, in 1935, had daar het 750-jarig jubileum van de stad Den Bosch plaatsgehad. Ter gelegenheid daarvan kreeg iedere Brabantse gemeente een vierkant vaandel in het 'Brabants bont patroon'. Deze vaandels onderscheidden 83 De vlag van Warnsveld

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 13