Peter Boer In het voorjaar van 1997 heeft de Werkgroep Bouwhistorle van onze vereniging onderzoek kunnen verrichten tijdens de restauratie van Lange Hofstraat 23-251 Dit grote dubbele huis grenst met de zuidelijke gevel aan de Kolenstraat. De grote gelijkenis van de constructieve opbouw van met name het voorhuis met de uit de tweede helft van de veertiende eeuw daterende panden Korte Hofstraat 1a en Beukerstraat 65-67 (1391) vormde de aanleiding tot een nadere analyse van de ruimtelijke ontwikkeling van dit pand. De resultaten hiervan zijn samengevat in bijgaand artikelgeschreven namens de werkgroep door Peter Boer uit Doesburg. Huidige opbouw Het gebouw heeft een rechthoekige platte grond met de korte zijde aan de Lange Hofstraat en de lange zijde aan de Kolen- straat. Het is in langsrichting in een linker en rechter gedeelte opgedeeld. De kap constructie overspant beide delen. Het geheel is onderkelderd en bezit naast een begane grond nog twee verdiepingen en een zolderverdieping. Oudste kern en het oorspronkelijke kavel De oudste kern bestaat uit een vierkante plattegrond die de voorste helft vormt op de hoek van de straat. De huidige breedte van het gebouw is te herleiden uit de samenvoeging van een tweetal circa vijf meter brede percelen waarvan alleen in de bouwmuren op kelderniveau metsel werk uit circa 1300, met bijbehorende kaarsnissen teruggevonden is, respectie velijk kelder 1 en kelder 3, 28x14x8cm; 10 lagen 90-92 cm en 27/28x13/14x7,5/8 cm; 10 lagen 88 cm). De genoemde perceel breedte van circa vijf meter valt te herleiden naar 1,3 Rijnlandse roede; een maat die conse quent in de nauwgezette percelering van de Zutphense binnenstad terug te vinden is en die zijn oorsprong vindt in de periode waarin een dichter bebouwde stedelijke percelering ontstaat die gebaseerd is op gronduitgifte door de graven van Gelre en Zutphen in de tweede helft van de 12e en eerste helft van de 13e eeuw2. Onder de recente begane grondvloer van het rechter deel (nr. 25) werd bij de restau ratie een vloer van dikke plavuizen (17 x17 cm) van roodbakkend aardewerk aange troffen. Deze vloer was intensief belopen en door allerlei ingrepen aangepast en her steld. De bij deze fase behorende ver diepingsvloer is opgebouwd uit kinder binten op moerbalken die vanwege de zeer grote overspanning halverwege door een zware langsondersteuning onder steund worden. Deze ondersteuning is opgebouwd uit een onderslagbalk voor zien van sleutelstukken en korbelen die rust op muurstijlen. Ter plaatse van deze muurstijlen is zowel op kelderniveau als op de begane grond metselwerk van de oorspronkelijke achtergevel aangetroffen die daar één meter dik is. De achterste muurstijl rust op een waarschijnlijk se cundair aangebrachte console van bazalt. De oorspronkelijke hoge kap is op een restant van een flieringbalk na verdwe nen. Waarschijnlijk is dit een constructie met twee gebinten boven elkaar en een langsverband door middel van makelaars geweest. De aanzet van de bijbehorende zolderborstwering in de gevel aan de Kolenstraat teruggevonden. Op een prent van Abraham Beerstraten De bouwhïstorse van Lange Hofstraat 23-25

Zutphen (vanaf 1982) | 1999 | | pagina 7